Başbakanlık binası inşaatını durdurmak için AYM'ye başvurdular

Başbakanlık binası inşaatını durdurmak için AYM'ye başvurdular


Ankara Barosu Başkanı Sema Aksoy, Atatürk Orman Çiftliği'ndeki başbakanlık binasının mahkeme kararına rağmen durdurulmayan inşaatı için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Aksoy, Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) yaptığı bireysel başvuruda, İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararının tebliğ edilmesine rağmen inşaatın devam etttiğini vurguladı. İnşaat devam etiği için İdare Mahkemesi’ne başvurmanın etkili bir yol olmaktan çıktığı belirtilen dilekçede iç hukuk yollarının tükendiği savunuldu.

İdare Mahkemesi iptal etti

Atatürk Orman Çiftliği'nin (AOÇ) 46 hektarlık alanının birinci derece SİT alanı olmaktan çıkarılmasına dair karar Ankara 11. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Oy çokluğuyla alınan kararda AOÇ’de SİT statüsü kaldırılmadan önce araştırma yapılmadığı ve konunun uzmanlarından görüş alınmadığı belirtildi. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na, alanın tarihi SİT statüsünün kaldırılması yönünde teklifte bulunulurken herhangi bir gerekçe sunulmadığı da kaydedildi. Kararda SİT alanının kaldırılması işlemlerinde hukuka uygun bulunmadığı da ifade edildi.

Dava açılmıştı

Davayı Mimarlar Odası, Çevre Mühendisleri Odası, Şehir Plancıları Odası, Peyzaj Mimarları Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası açmıştı. Odalar, 46 hektarlık arazinin SİT alanı olmaktan çıkarılmasına dair kararın hukuka aykırı olduğunu iddia etmişlerdi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu