Çocuğunuza tutumlu olmayı öğretmelisiniz

Çocuğunuza tutumlu olmayı öğretmelisiniz


Çocuğunuza para konusunda gerekli bilgileri ne zaman vermeye başlayacağınızı ve onu bu konuda hayata nasıl hazırlayacağınızı biliyor musunuz?

Uzmanlar çocuklara erken yaşta doğru para harcamanın öğretilmesinin yetişkin bir birey olduğunda paranın değerini bilerek yaşamasını sağladığına dikkat çekiyor. Özellikle çocuk yaşta öğrendikleriyle tutumlu olmayı ve dürtülerini kontrol edebilmeyi de öğrenmiş oluyor. Paradan anlamadığını düşündüğümüz çocuklarımız aslında algılarının en açık olduğu dönemi yaşadıklarından sadece para konusunda değil, onlara kazandırmak istediğimiz bütün kazanımlar konusunda da verim alabileceğimiz yetideler.


Öğretmeye doğru zamanda başlayın
Uzmanlar çocukların algılarının 3-4 yaşlarında artık öğrenmeye açık olduğunu ve para konusunda da ebeveynlerin eğitimlerine bu yaşlarda başlaması gerektiğini vurguluyor. Bu yaşlarda yavaş yavaş paranın ne olduğu, neden kullanıldığı, kullanımının sınırları anlatılmaya başlanmalıdır.


Çocuğunuzun rol modeli sizsiniz
Çocuğunuzun en çok sizi gördüğünü ve siz kimseniz çocuğuzun da o kişi olacağını unutmayın. Tutumlu olmayı öğreteyim derken çocuğunuzun cimriliği öğrenmesine de sebep olabilirsiniz örneğin. Bu sebeple her bilgiyi zamanında ve dozunda vermeye özen gösterin.


Çocuğunuza güvenin
Çocuğunuza güven duygusunu öğretmek için önce siz ona güvenmelisiniz. Çünkü bu duygular ancak hissedilerek öğrenilecektir. Örneğin artık okul çağına geldiğinde kendi parasını kendisinin kontrol etmeye başlaması konusunda teşvik etmelisiniz. Bunun yanında ona bir de kumbara hediye ederek para biriktirmenin de hayatın bir parçası olduğunu aşılayabilirsiniz.

Çocuğunuz doğrusuyla yanlışıyla sizin eseriniz olacaktır. Ona ne öğrettiğinize dikkat edin.

 

Kadinvekadin.net

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Hollywood yıldızları sorun yaşamayacak.
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
İtalya'nın kuzeyinde özerklik referandumuna doğru

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu