Bedii : ‘Davamdan vazgeçmeyeceğim’

Bedii : ‘Davamdan vazgeçmeyeceğim’


Mısır’da idam cezasına çarptırılan Müslüman Kardeşler lideri Muhammed Bedii, “Beni bin kere idam etseler de doğru yoldan dönmeyeceğim” mesajı verdi.

Açıklamayı, Bedii’nin avukatı ve Mısır’da darbeyle devrilen eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin oğlu Usame Mursi yaptı.

Bedii’nin sözleri Usame Mursi’nin Facebook sayfasında yayımlandı.

‘Temyize gideceğiz’

Darbe karşıtlarının Savunma Heyeti Başkanı Halid Kumi, Minye Ceza Mahkemesi'nin verdiği 683 yeni idam kararını temyize götüreceklerini belirtti.

Müvekkilleri hakkında beraat kararı alınıncaya kadar hukuk mücadelesine devam edeceklerini ifade eden Kumi, "Çalışmalarımızı iki katına çıkaracağız. Alınan kararları Temyiz Mahkemesi'ne taşıyacağız" dedi.

Yargılamanın "siyasi" olduğunu savunan Kumi, "Yargılamada tekrarlayan usul hataları söz konusu. Bizi de basın mensuplarını da duruşma salonuna almadılar. Karar gıyabi yargılananlar hakkında verildi. Tüm bunlar, davanın siyasi olduğunu, hukukla bağdaşmadığını ortaya koyuyor" diye konuştu.

Türkiye: Uluslarası toplum tepki vermeli

Mısır'da darbe karşıtı 683 kişiye daha idam cezası verilmesiyle ilgili Türkiye Dışişleri Bakanlığı da bir açıklama yaptı. Kararların kabul edilemez nitelikte olduğunu belirten Dışişleri, uluslararası topluma gerekli tepkiyi vermesi için çağrıda bulundu. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Mısır halkının huzurunu ve esenliğini daha da zedeleyecek ve büyük bir kültüre sahip Mısır'ın uluslararası itibarına zarar verecek söz konusu kararların Mısır adli makamlarınca gözden geçirilmesini temenni ediyor, bu zor süreçte her zaman olduğu gibi dost ve kardeş Mısır halkının yanında olduğumuzu bir kez daha teyit ediyoruz.''

“Adaletle dalga geçiliyor”

Uluslararası Af Örgütü de Mısır’da darbe karşıtlarına verilen cezayla ilgili, "adaletle dalga geçiliyor" değerlendirmesinde bulundu.

Örgütün Kuzey Afrika Programı Direktör Yardımcısı Hassiba Hadj Sahraoui, "Bugün verilen kararlar, Mısır adalet sisteminin ne kadar gaddar ve seçici hale geldiğini bir kez daha ortaya koymuştur. Mahkeme, adil yargılanma ve güvenirlik gibi temel prensipleri küçümsemiştir. Mısırlı yetkililerin, mevcut sistemin adil ve tarafsız veya bağımsız olmadığını kabul etme zamanı gelmiştir" dedi. 

Sahraoui, kararın uygulanmasına izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Avrupa Konseyi karardan ‘endişeli’

Avrupa Konseyi de Mısır’da darbe karşıtlarına verilen idam cezalarını üzüntü ve endişe ile karşıladığını açıkladı.

Avrupa Konseyi Basın Sözcüsü Can Fişek, “Mısır’da verilen idam cezalarını endişe ve üzüntü ile karşılıyoruz” dedi.

Karar ülke çapında protesto ediliyor

Mısır’daki çok sayıda üniversitede darbe karşıtlarına yönelik idam cezaları protesto edildi. 

Darbeye Karşı Öğrenciler Hareketi Sözcüsü Mahmud Ezheri, başkent Kahire'deki Ezher Üniversitesi'nin Nasr City kampüsünde idam cezalarına karşı düzenlenen protestoya emniyet güçlerinin müdahale ettiğini söyledi.

Emniyet güçlerinin müdahalesinde çok sayıda öğrencinin yaralandığını söyleyen Ezheri, çevik kuvvet polislerinin öğrenci yurdunu kuşattığını belirtti.

Bunun yanı sıra Yeni Kahire Akademisi'nde, İskenderiye, Minya ve Asyut üniversitelerinde de idam kararları protesto edildi.

Göstericiler darbe karşıtı eylemler sırasında tutuklanan arkadaşlarının serbest bırakılmasını talep etti. Gösterilerde darbe karşıtı sloganlar atıldı.

Emniyet güçleri kampüs içinde gösteri düzenleyen öğrencilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Asyut Üniversitesi'nde idam cezalarına karşı düzenlenen protestolarda, güvenlik güçlerinin öğrencilere müdahale etmesi sonucu meydana gelen olaylarda dokuz öğrenci ve bir asker yaralandı.

683 kişiye daha idam

Mısır'da pazartesi günü Müslüman Kardeşler lideri Muhammed Bedii'nin de aralarında olduğu 683 kişi daha idama mahkûm edildi, geçen ay idama mahkûm edilen 529 kişiden 492'sinin cezası ise müebbet hapse çevrildi. Geriye kalan 37 kişi ise idama mahkûm edildi.

Davada sanıklar ‘şiddet olaylarına karışma ve teşvik etme, kişilere ve kamu malına saldırı’ ile suçlanıyor.

Mahkeme idam kararlarını istişare etmesi amacıyla ülkedeki en yüksek dini otorite olan müftüye gönderdi.

Mısır kanunlarına göre, idam kararları mahkeme kararının ardından ülkedeki en yüksek dini otorite olan müftüye gidiyor. Müftünün görüşü alındıktan sonra karar tekrar mahkemeye gönderiliyor ve burada sonuca bağlanıyor.

6 Nisan Hareketi’ne yasak

Mısır’da Acil Durumlar Mahkemesi, 2011 devriminin öncü unsurlarından olan 6 Nisan Gençlik Hareketi’nin faaliyetlerini yasakladı.

Mahkeme, hareketi ‘devletin imajına zarar vermek’ ve ‘dış ülkelerle casusluk faaliyetlerine girmek’ suçlamalarından mahkûm etti.

Kararda ayrıca 6 Nisan Hareketi'nin tüm ofislerine el konulmasına hükmedildi.

6 Nisan Hareketi, Mısır’da Hüsnü Mübarek rejiminin devrildiği devrim hareketinin ana unsurlarından biri olarak biliniyor.

Hareket, daha sonraki dönemde Muhammed Mursi yönetimini de yoğun biçimde eleştirmişti

Devrim Cumhurbaşkanı’na dört ayrı dava

Mısır’da 3 Temmuz’da gerçekleştirilen askeri darbenin ardından siyasi ve ekonomik istikrarsızlık sürüyor.

Ülkede şiddet Müslüman Kardeşler’in darbe rejimi tarafından "terör örgütü" ilan edilmesinden sonra daha da arttı.

Darbeyle devrilen eski Cumhurbaşkanı Mursi de dört ayrı davadan yargılanıyor.

Kaynak: Al Jazeera, Reuters ve Anadolu Ajansı

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Barzani ateşle oynuyor

Hava Durumu

31°
Detaylı Hava Raporu