Rusya’da KTMM’ye karşı propaganda başladı

Rusya’da KTMM’ye karşı propaganda başladı


Tatar gazeteci Ayder Mujdabayev Rusya'da Kırım Tatar Milli Meclisi'ne karşı propaganda başladığını söyledi

Moskovskiy Komsomolets gazetesinin Baş Editör Yardımcısı Kırım Tatar gazeteci Ayder Mujdabayev Rusya televizyon kanallarında Kırım Tatar Milli Meclisi'ne karşı propagandanın başladığını söyledi.

Mujdabayev, gordon.ua internet sitesine verdiği demeçte söz konusu televizyon propagandasının sadece Rus seyircisi için yapıldığını kaydetti.

Yakın zamanda Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasına karşı çıkan Kırım Tatarları'na karşı yarımadayı terk etmeye zorlama politikasının başlayacağını söyleyen Mujdabayev, “Kırım Tatarlarının yeni sürgünü olmayacak, ama memnun olmayan Kırım Tatarlarına Kırım’ı terk etmeye zorlama politikası uygulanacak. Şimdi Rusya televizyon kanallarında Kırım Tatar Milli Meclisi'ne (KTMM) karşı propaganda başladı. Televizyonda, KTMM’nin yasa dışı, marjinal bir teşkilat olduğunu iddia ediyorlar. Ayrıca, Kırım Tatarlarının yeni duruma ‘sevindiğini’ gösteren röportajlar hazırlıyorlar. Birkaç gün önce Rusya televizyon kanalında çıkan bir röportajda Kırım Tatarları olarak gösterilen kişilere ‘Rusya’ya nasıl bakıyorsunuz?’ sorusunu sorup ‘Ukrayna’dan çok daha iyi’ cevabı alıyorlar” dedi.

Mujdabayev, “Bu propaganda Rus izleyicilere odaklı. Rusya’da insanların fikirlerini ve belli olaylara yaklaşımını Devlet medyaları belirliyor. Devlet televizyon kanalları ‘Sağ sektörün’ Ukrayna’da terör saçtığını söylerse, halkın yüzde 80’i buna inanır. Kırım Tatarlarının Rusya’ya bağlanmasından mutlu olduğunu ileri sürerse, Rusya halkının çoğu da böyle düşünecek. Kırım’daki yeni hükümeti desteklemeyen Kırım Tatar siyasetçilere baskı uygulanacak” dedi.

Ayder Mujdabayev, “Bence 18 Mayıs’tan sonra baskılar artacak. Rusya’nın şimdiki gerçekleri öyle ki, Kırım Tatarlarına karşı baskılar her hâlükârda uygulanacak. Kırım Tatarlarının birçoğu Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasına karşı çıkıp bunu açıkça söylüyor, ama Rusya kanunlarına göre bunun gibi davranışlar suç olarak değerlendirilip hapis cezasına çarptırılıyor. Şimdi baskının nasıl uygulanacağı sorusu söz konusudur. Bence en sert varyant seçilecek, yani Kırım Tatar Milli Meclisi'ni görmezden gelecek, böylece siyasi alandan çıkaracaklar. Kırım Tatarlarını temsilen ise Devlet organlarına kuklalar atanacak. Bu kuklaları ‘normal’ Kırım Tatarı olarak gösterilecek, Rusya hükümetine karşı çıkanlar ise ayrılıkçı ve marjinal kişi olarak adlandırılacak” dedi.

Mujdabayev, “Hükümetin kararına bakmaksızın Kırım Tatarları 18 Mayıs’ta matem mitingi düzenleyecek. Mitingde, Kırım Tatarlarının Vatana dönüş sembolü olan Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu mutlaka konuşma yapacak. Kırımoğlu’nun Kırım’a girişi yasaklanırsa, bu korkunç darbe olacak, Kırım Tatarlarının aşağılanması olur. Çünkü Kırım Tatar halkı, Kırımoğlu’na böyle yaklaşım sergileniyorsa, diğerlerini ise çok kolay ezip geçeceklerini anlayacak. Bu durumda sivil protesto eylemleri başlayabilir. Kırım Tatarları çok barışçıl bir halk, silahı kullanmaz, ama protesto eylemlerine çıkar” dedi.

Üç beş sene sonra Kırım’ın yine Ukrayna ile birleşeceği yönündeki olumlu tahminlere şüphe ile yaklaşan Ayder Mujdabayev, “Rusya hükümetini halkın fikri hiç ilgilendirmez. Rusya Federasyonu kanunlarına göre referandum düzenlemek yasak” dedi.

Kaynak: QHA

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Suriye sınırında askeri hareketlilik sürüyor
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
IKBY'nin petrol ihracatlarında büyük gerileme

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu