Abdullah Gül'den Mısır‘daki İdam Kararına İlk Tepki

Abdullah Gül'den Mısır‘daki İdam Kararına İlk Tepki


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşen Almanya Cumhurbaşkanı Gauck ortak basın toplantısında bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşen Almanya Cumhurbaşkanı Gauck ortak basın toplantısında bir araya geldi.

Gauck, Türkiye seyahati sırasında yüzlerce kilometre yol katteiğini, Türkiye'de ekonomik bir başarının yaşandığını gördüğünü söyledi.

Türkiye'de demokrasi alanında önemli adımlar atıldığını, Kürt sorunu, Alevi ve Ermeni sorunlarında önemli adımlar atıldığını söyleyen Gauck, Almanya'nın kendi geçmeşiyle yüzleştiğini, bunun Almanya'yı daha zayıflatmadığını söyledi.

Türkiye'de 5400 dolayında Alman şirketinin bulunduğunu söyleyen Gauck daha fazla Alman yatırımcının Türkiye'ye gelmesinden yana olduğunu söyledi.

Türkiye ile ilgili konuları dile getirdiklerini, Anaya Mahkemesi Başkanı'nın ifade tarzı, Başbakan Erdoğan'ın ifadeleri, twitter ve youtube'un kapatma girişimini konuştuklarını anlatan Gauck, Cumhurbaşkanı Gül'ün Avrupa değerleri konusunda kesin ifade kullanmasından dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Avrupa'nın Türkiye'ye zaman zaman farklı tavırlar takındığını da söyleyen Gauck, buna rağmen Türkiye için AB'den başka yönü olmadığı kanatinde olduğunu söyledi. Gauck " Eleştiriler sorular sorsam dahi son derece samimi görüşme kanatindeyim" dedi.

Gazetecilerin sorusuna değinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır'daki idam ceza kararları ile ilgili "Bugünkü çağda böyle cezalar olacak şey değil. Mısır'ın kalkınmaya ihtiyacı var. Umarım bu cezalar uygulanmaz ve cezalar kaldırılır. Umarım Mısır'da özgür seçimlerin önü açılır." dedi.

Almanya Cumhurbaşkanı Gauck ise Almanya'da idam cezası olmadığını, Mısır'daki alınan bu karardan endişeli olduklarını, yargının böyle bir karar almasını kabul edemediklerini geçiş dönemlerinde öç alma değil, öncekinden üstün olan bir yargı benimsenmeli. Bu konuda daha ölçülü bir yargıya dönüşmesi için çabada bulunmalıyız" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Alman gazetecinin Türkiye'ye yönelik eleştirileri nasıl değerlendirdiğine ilişkin sorusuna değinirken Türkiye'nin son 10 yıl içinde hukuk konusunda önemli adımlar attığını, birçok tabuları yok ettiğini, birçok konuda reformist noktaya geldiğini belirterek "Hiçbir ülke mükemmel değildir. Tıpkı Almanya'da aşırı sağcıların işlediği cinayetlerde gelinen nokta gibi Türkiye de etkisklikleri söz konusudur.

Gauck ise Türkiye ile ilgili geleceğe yönelik daha iyi bir adım nasıl atılıra yönelik çaba içinde olduklarını belirterek " Türkiye'de hükümetin yargıya ve medyaya karşı neden böyle bir tavır içinde sorusunu soruyoruz. Biz de yabancılardan gelen eleştirel sorulara açığız. Bu ziyaretim vesilesiyle Türkiye'nin gelişmekte olan bir demokrasi olarak değerlendiriyorum. " dedi.

Bir Alman gazetecinin Başbakan Erdoğan'ın twitter tavrının eleştiri konusu olduğunu bunu nasıl değerlendirildiği sorusuna ise Gül "Sayın Başbakan uluslararası bir şirketin Türkiye'de ofis açması ve vergi konusunda cevap vermesini istemiştir" dedi.

Son.Tv

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'ye kritik uyarı
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Kabe imamının skandal sözleri büyük tepki çekti!

Hava Durumu

28°
Detaylı Hava Raporu