Güneş enerjili tekne için destek arıyorlar

Güneş enerjili tekne için destek arıyorlar


Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü öğrencileri,Hollanda’da yapılacak bir yarışmaya katılmak üzere güneş enerjili tekne projesi için sponsor arayışına girdi

Yıldız Teknik'ten Yusuf Doğru, Doğukan Genç, Barış Can Babaoğlu, Berkay Arifoğlu ve Vladislav Rayevski (Atıf Yılmaz) adlı öğrenciler, Belçika, Endonezya, Çin, Brezilya, Bahreyn, Macaristan gibi ülkelerin gelecek yıl temmuzda katılacağı Hollanda'da düzenlenecek Uluslararası Güneş Enerjili Araç yarışması için yeni bir güneş enerjili tekne projesi geliştirdi.

Öncekilere göre daha dayanıklı, daha uzun mesafe kat eden "Güneş Teknesi 4" adlı tekne projesini hayata geçirmek için okulun yaptığı katkıdan ayrı olarak maddi ve teknik malzemeye ihtiyaç olduğunu belirten öğrenciler birincilik için destek istedi.

DÜŞÜK BÜTÇEYLE...

Öğrencilerden Yusuf Doğru, "4'üncü kez katılacağımız yarışmanın masrafının sadece dörtte biri karşılanıyor. Bizler bu yıl farklı bir projeyi hayata geçireceğiz. Hazırdaki teknelerden daha dayanıklı ve daha hızlı uzun mesafe kat eden hafif güneş teknesini hayata geçireceğiz. Yarışmada 200 bin euroluk teknelere karşı biz 80-100 bin TL'lik bütçeyle tekne üretip yarışıyoruz. Günde 3 saat uyku ile bu yarışmalarda derece elde etmeye çaba gösteriyoruz. Yarışmada en uzun etap 60 kilometre 5 günde toplamda 230 kilometre yol katediyor" dedi.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Cumhurbaşkanlığı korumalarına yeni yerli silah
Türkiye
Bakan Kaya, rahatsızlanan yolcuya ilk müdahaleyi yaptı
Dünya
AB'den Türkiye açıklaması

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu