Sabbahi: Sisi suçlu değil ki mahkemeye vereyim

Sabbahi: Sisi suçlu değil ki mahkemeye vereyim


Mısır cumhurbaşkanı adaylarından Sabbahi, seçildiği takdirde Sisi'yi mahkemeye vereceğini vaat ettiğine dair iddiaların gerçek olmadığını söyledi

Mısır'da Cumhurbaşkanı adaylarından, Halk Akımı Platformu Başkanı Hamdin Sabbahi, seçimlere eski Savunma Bakanı Mareşal Abdulfettah es-Sisi'yi ya da herhangi birini hedef almak için girmediğini söyledi.

Kahire'de basın toplantısı düzenleyen Sabbahi, yerel bir gazetede kendisine isnat edilen ve seçimleri kazanırsa Sisi'yi mahkemeye vereceği yönündeki haberlere açıklık getirdi.

Sabbahi, "Seçimlere Sisi'yi ya da başka herhangi birisini hedef almak için girmiyorum. Benim amacım toplumsal adaletin gerçekleşmesi için çalışmak. Bu nedenle 'şu şahsı mahkemeye vereceğim' diye isim vermem doğru olmaz. Ayrıca Sisi'yi de suçlu olarak görmüyorum ki yargılanmasını isteyeyim" dedi.

 Benim hedefim yolsuzluk ve dikta rejimine karşı çıkmak" diyen Sabbahi, Mısır halkının Mübarek ve Mursi dönemlerinde olduğu gibi yolsuzluk ve dikta rejimlerinin yeniden hakim olmasına izin vermeyeceğini vurguladı.

Sabbahi, Müslüman Kardeşler Teşkilatı'na (İhvan) yöneltilen,  "Şiddete başvurma" suçlamalarıyla ilgili ise "Şiddet üretmeye devam ettiği sürece ne parti ne de teşkilat olarak Mısır'da İhvan'a yer var" ifadesini kullandı.

Mısır'da 26-27 Mayıs tarihlerinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Savunma Bakanlığı görevinden istifa eden Abdulfettah es-Sisi ve Halk Akımı Platformu Başkanı Hamdin Sabbahi yarışacak.

 

Kaynak : Dünya Bülteni

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu