İçeriden göçüyoruz!

İçeriden göçüyoruz!

  • 20 Mart 2017 07:42


Saadet Partisi, ‘iç göç çalıştayı’ndan sonra hazırladığı sonuç bildirgesini kamuoyuyla paylaştı

Geçtiğimiz Şubat ayında Saadet Partisi, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi ve Kent Araştırmaları Enstitüsü işbirliğiyle alanında uzman araştırmacı, ilim adamı, bürokrat, siyasi temsilci ve sivil toplum kuruluşları yöneticilerinin iştirakiyle gerçekleştirilen İç Göç Çalıştayı’nın sonuç bildirgesi açıklandı.

GÖÇÜN SEBEBİ, EKONOMİ VE GÜVENLİK ENDİŞESİ

Açıklanan bildirgede mevcut durum ve sorunlar da ele alındı. İç göçe sebebiyet veren bulgular arasında ülkedeki iç göçün doğudan batıya, köyden kente, kentten büyük kentlere doğru gerçekleştiğinin altı çizilerek, “Ekonomi ve güvenlik meselelerinde düzelme ve istikrar olması durumunda ise tersine göçün yaşanacağı tespit edilmiştir” denildi.

TOPYEKÛN KALKINMA GÖÇÜ ENGELLER

Göçün kilit kavramının kalkınma olduğunun da altının çizildiği bildirgede, kalkınmaya yönelik şu bilgiler yer aldı: “Maddi ve manevi kalkınmayı birlikte ve güçlü bir şekilde gerçekleştiren bölge ve ülkelerde, iç göçün artış hızı en düşük seviyelerde izlenmektedir.”

ÖZELLEŞTİRMELER İÇ GÖÇÜ ARTIRDI

İç göçün en önemli sebeplerinden bir diğerinin ise gerçekleşen özelleştirmeler olduğu bilgisinin yer aldığı Saadet Partisi bildirgesinde, “Ülkemizin Doğu bölgelerinde özellikle tarıma dayalı sanayi kollarının sayıları son yıllarda gerilemiş, fabrikaların özelleştirilmesi ve kapatılması sonucu istihdam önemli ölçüde azalmış ve buna bağlı olarak da işsizlik artmıştır. Ayrıca ülkemizde özelleştirmeler sonucu yavaşlayan iş hacmi ve kapanan fabrikaların ekonomik açığı kapatılamamış, yeni fabrikaların kurulmaması sebebiyle de işsizlik oranları olumsuz etkilenmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Geçtiğimiz Şubat ayında Saadet Partisi, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi ve Kent Araştırmaları Enstitüsü işbirliği ile alanında uzman araştırmacı, ilim adamı, bürokrat, siyasi temsilci ve sivil toplum kuruluşları yöneticilerinin iştirakiyle gerçekleştirilen İç Göç Çalıştayı’nın sonuç bildirgesi açıklandı. 

BAZI MİHRAKLARIN AMAÇLARINA DİKKAT EDİLMELİ

İç göç ile ilgili birçok başlığın ele alındığı ve müzakerelerin yapıldığı çalıştayın sonuç bildirgesinde dikkat çeken maddeler yer alıyor. Sonuç bildirgesinin çözüm yolları başlığı altında ele alınan bilgilere göre, iç göçün keyfilikten uzak, zaruri ve farklı yönleri olan bir hadisenin olduğuna değinilerek, “Bu yönü ile ülkemiz toprak bütünlüğü ve geleceği açısından siyasi ve ideolojik bazı mihrakların bölge insanı üzerinde emeli olduğu unutulmamalıdır. Yabancılara toprak satışları, taşınmaz mülk alımları, toprağın insansızlaştırılması, insanın topraksızlaştırılması gündeme alınması gereken önemli siyasi meselelerdir” denildi. 

GÖÇÜN SEBEBİ, EKONOMİ VE GÜVENLİK ENDİŞESİ

Açıklanan bildirgede mevcut durum ve sorunlar da ele alındı. İç göçe sebebiyet veren bulgular arasında ülkedeki iç göçün doğudan batıya, köyden kente, kentten büyük kentlere doğru gerçekleştiğinin altı çizilerek, “Ekonomi ve güvenlik meselelerinde düzelme ve istikrar olması durumunda ise tersine göçün yaşanacağı tespit edilmiştir” denildi.

TOPYEKÛN KALKINMA GÖÇÜ ENGELLER
Göçün kilit kavramının kalkınma olduğunun da altının çizildiği bildirgede, kalkınmaya yönelik şu bilgiler yer aldı: “Maddi ve manevi kalkınmayı birlikte ve güçlü bir şekilde gerçekleştiren bölge ve ülkelerde iç göçün artış hızı en düşük seviyelerde izlenmektedir. Bundan dolayı ülkemizin başta doğu bölgelerinde başlamak üzere bir bütün halinde tarım, hayvancılık, sanayileşme, eğitim ve kültür politikalarının sürdürülebilir ekonomik ve sosyal kalkınma niteliğinde ele alınması önem arz etmektedir.”

ÖZELLEŞTİRMELER İÇ GÖÇÜ ARTIRDI

İç göçün en önemli sebeplerinden bir diğerinin ise gerçekleşen özelleştirmeler olduğu bilgisinin yer aldığı bildirgede, “Ülkemizin doğu bölgelerinde özellikle tarıma dayalı sanayi kollarının sayıları son yıllarda gerilemiş, fabrikaların özelleştirilmesi ve kapatılması sonucu istihdam önemli ölçüde azalmış ve buna bağlı olarak da işsizlik artmıştır. 

İÇ GÖÇÜN ENGELLENMESİ İÇİN ÖNERİLER

*Yaşanabilir bir Türkiye için kısa ve uzun vadeli maddi ve manevi kalkınma planlarının devreye sokulması gerekmektedir.

*Tersine göçün sağlanabilmesi için kendi değer ölçülerimiz çerçevesinde Kalkınma, Çevre ve Şehircilik, Tarım ve Hayvancılık bakanlıklarının ortak kalkınma programları geliştirilmesinin zarureti vardır.

*Devlet Planlama Teşkilatı, “Başbakanlık” bünyesinde yetkileri artırılarak yeniden teşkilatlandırılmalı ve ekonomik ve sosyal kalkınma koordinasyonlu bir hüviyete kavuşturulmalıdır.

*Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, fırsat eşitliğinin korunması adına kırsal kesimlerde de farklı iş alanlarına göre sosyal güvenceler geliştirmelidir.

*Tam anlamı ile kalkınmanın gerçekleşmesi için kırsal ve sanayi yatırımlarının devlet tarafından bizzat desteklenmesi ve takip edilmesi gerekmektedir.

*Özel sektörün yatırım hızını artırmak için devlet fiziki ve sosyal altyapı imkânları ve güvenlik sorunlarını kontrol altına almalıdır.

*Şeker pancarı tarımda çok yönlü, hayvancılıkta ise özellikle büyükbaş besi için kullanılan önemli bir ürün olması nedeniyle şeker pancarındaki kotaların kaldırılması ve ürünün yaygınlaşması için devlet teşviklerinin doğru temin edilmesi gerekmektedir.

*Fındık ekim alanlarının daraltılmasının tersine fındık ekimine teşvik edilerek dünya fındık borsasının ülkemize çekilmesi gerekmektedir.

*Tütüne ve pamuğa uygulanan kotanın kaldırılarak üretim ve istihdamının artırılması gerekmektedir.

*Modern tarım teçhizatları ile tarım imkânları geliştirilerek özellikle tarımsal sanayi alanının güçlendirilmesi gerekmektedir.

*Tohum, rant ekseninden çıkartılarak tamamen millileştirilmelidir.

*Toprak ve arazi kullanımı kanunu ile miras hukukunun tarım işletmelerinin bölünmesini engelleyecek şekilde uyarlayarak arazi toplulaştırmasını üretim endeksli artırmak gerekmektedir.

*Hayvan ve tarımsal ürüne gerektiği ekonomik ve milli değer biçilmesi gerekmektedir.

Ayrıca ülkemizde özelleştirmeler sonucu yavaşlayan iş hacmi ve kapanan fabrikaların ekonomik açığı kapatılamamış, yeni fabrikaların kurulmaması nedeniyle de işsizlik oranları olumsuz etkilenmiştir. Bölgelerde asgari yaşam mukavemetinin zayıflaması neticesinde ise göç hadiseleri
meydana gelmiştir” ifadeleri kullanıldı.

GÖÇ EDİLEN BÖLGEDE DAHA BÜYÜK SIKINTILAR ÇIKIYOR

Uygulanan ekonomik programlarla şehir hayatının özendirildiğinin de altının çizildiği bildirgede, “Batı illerine yapılan devlet yatırımlarının siyasi çıkar uğruna tüm ülke sathında pazarlanması doğu illerinde yaşayanların beklenti ve özenti katsayılarını yükselterek batı illerine göç etme temayüllerini artırmaktadır. İç göç sebebiyle yaşanan kontrolsüz nüfus yoğunluğu kültürsüz bir şehir hayatını ortaya çıkarmaktadır. Buna bağlı olarak insanlar, göç edilen yerlerde daha büyük sıkıntılarla karşılaşmaktadır” denildi.

Kaynak: Milli Gazete

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu