AYM iktidarın arka bahçesi değil

AYM iktidarın arka bahçesi değil


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin il başkanlarıyla CHP Genel Merkezinde toplanarak Yargının siyasal iktidarın arka bahçesi olmaması gerektiğini söyledi.

CHP Genel Başkanı ve İl başkanlarıyla seçimlerden sonra ilk kez biraraya gelerek bu topalntıda güzel sonuçlar almayı düşündüklerini ve "Özeleştiriler ortaya çıkacak ve yeni bir dinamizimle illerimize dönmüş olacağız" diye konuştu. 

TOPLANTI ARKADAŞLARINA "YOL ARKADAŞLARIM" DİYEREK SESLENDİ 

CHP'de son dört yıl içinde önemli değişiklikler olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Üye sayımız 2010'dan 2014'e yaklaşık yüzde 46 arttı. 750 bin olan üye sayımız, 1 milyon 100 bine çıktı. Bu çok önemli gelişme. Üye sayısımızın artmasında sizlerin büyük katkısı var ama bu yetmiyor. Amacımız CHP'ye oy veren her değerli yurttaşımızı partiye üye yapmak olmalı. Daha güçlü bir yapı için. Almanya, İngiltere, Fransa buradaki sosyal demokrat partileri düşündüğümüzde üye sayısı itibarıyla en güçlü sosyal demokrat örgütlenmenin Türkiye'de olduğunu size söylemek isterim. En güçlü örgütlenme bizde. 2009'a göre oylarımızda da bir artış var, bize oy veren yurttaş sayısı 12 milyonu buldu. Yüzde 30 bandına yaklaştığımızı görüyoruz. Bütün hileleler, şaibeler, ne olursa olsun, her şeye karşı biz Türkiye'de toplumsal muhalefetin önderi durumundayız, daha kararlı, daha tutarlı, bir mücadele sürdürmek zorundayız. Herkes bizden bu görevi bekliyor."

BEN NE OLACAĞIM ANLAYIŞI ARTIK CHP'DE YOK   

CHP'de bireysel çıkışlara, bireysel beklentilere izin vermediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "ben ne olacağım anlayışı"nın artık CHP'de olmadığını söyledi. 

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Artık, 'biz ne olacağız', 'Türkiye ne olacak' asıl düşünmemiz gereken nokta budur. İçinde bulunduğumuz şartlar sıradan demokrasiyi yaşayan bir ülkedeki şartlar değil. Demokrasi ayaklarımızın altından kalkıyor, totaliter rejime doğru giden bir yapı var. Bu nedenle hepimizin oturup düşünmesi gerekiyor. Halka anlatması gerekiyor. Biz bir totaliter rejim tehlikesiyle karşı karşıya olduğumuzu asla unutmamalıyız. Türkiye son 5 yılda, hızla hukuk devleti olmanın dışına çıkıyor. Bu kaygı sadece CHP'nin kaygısı, entellektüellerin, aydınların kaygısı değil. Şu anda demokratik dünyanın ortak kaygısıdır. AB İlerlerleme Raporlarına bakın, oradaki tartışmalara bakın. O nedenle bizim sorumluluklarımız her zamankinden daha fazla ve daha ağır bunun bilincinde olacağız. Geldiğimiz noktada, kendi iradesini, halka milli irade diye dayatmaya çalışan bir zihniyet var. Çünkü milli iradenin ne olduğunu bilmiyor, ona göre kendi düşüncesi geçerli, bunun dışındaki hepsi hukuk dışıdır, demokrasi için tehlike de budur. Bir kişinin çıkıp kendi iradesini, milli irade diye halka satması. Bunu kabul edemeyiz. 

ANAYASA MAHKEMESİNİN KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ TÖRENİ

Dün Anayasa Mahkemesinin kuruluş yıl dönümü olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, şu iddialarda bulundu:

"Sözde bir diktatörün yüzüne, bir diktatör özentisinin yüzüne, hukuk devletinin ne olduğu söylendi. Yargının siyasal iktidarın ya da egemen güçlerin arka bahçesi olmaması gerektiğinin altı özenle çizildi. Türkiye bu noktaya gelmişse hepimizin oturup yeniden düşünmesi lazım. Eğer hukuk savunmaya geçmişse bu ülkede bir şeyler var. Yargının en tepesindeki kişiler kaygılarını dile getiriyorlar. Bu sadece bir kişinin kaygısı değil, o da söylendi, Anayasa Mahkemesindeki görevli bütün yargıçların ortak kaygısı ve ortak söylemidir. Türkiye bu noktaya gelmişse hepimize düşen yeni ek görevler var demektir. Hukuk devleti önemlidir, barışı egemen kılacaksanız yolu hukuk devletinden geçer, bireylerin hak ve özgürlüklerini korumak istiyorsanız yolu hukuk devletinden geçer. Eğer dünyada saygın bir devlet olmak istiyorsak yolu hukuk devletinden geçiyor... Bizim verdiğimiz mücadele zor bir mücadele, zorbalara karşı özgürlük mücadelesi veriyoruz. Diktatörlere karşı demokrasi mücadelesi veriyoruz. Zalimlere karşı adalet mücadelesi veriyoruz. Kolay sıradan bir mücadele değil." 

"Sizi sürecekleri her yer Türkiye Cumhuriyeti'nin topraklarıdır"

Hakim ve savcılardan korkmamalarını ve cesur olmalarını isteyen Kılıçdaroğlu, "Hiç kimse hakime talimat veremez, genelge gönderemez. Sizin yetkileriniz Anayasa ile güvence altına alınmıştır. Mahkemeleri siyasal iktidarın arka bahçesi haline getirmeyin ve korkmayın. 'Acaba bizi sürerler mi?' Sizi sürecekleri her yer Türkiye Cumhuriyeti'nin topraklarıdır, adalet dağıtacağınız her yer Türkiye Cumhuriyeti'nin topraklarıdır" diye konuştu.

Hakim ve savcıların halkın, sıradan yurttaşın da en büyük güvencesi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, adaletin siyasal organın arka bahçesi haline gelmesinden en büyük yarayı da yine hakim ve savcıların alacağını söyledi.

MİT YASASI 

Kılıçdaroğlu, "Dün bir yasa geçti yine, MİT Yasası. Devleti bir istihbarat teşkilatı haline getirdiler. Bir istihbarat devleti haline getirdiler. Hukukun üstünlüğünün olduğu yerde, istihbarat elbette olur ama istihbarat ana aktör olmaz, ana unsur olmaz. Şimdi siz istihbaratı ana unsura döndürdünüz. İstihbaratla devleti yönetiyorsunuz. CHP milletvekilleri bu yasa çıkmadan önce fişlenmişlerdi, şimdi fişlemeyi meşru hale getirdiler. 12 Eylül askeri darbesinin yapamadığını şimdi bunlar yapıyorlar. Bizim yeni Kenan Evrenlere ihtiyacımız yok. Bizim demokrasiye, hukukun üstünlüğüne ihtiyacımız var" diye konuştu.

 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Katalonya krizi, İspanya'da sokakları karıştırdı

Hava Durumu

27°
Detaylı Hava Raporu