Faşizm ruhu Avrupa’yı sardı

Faşizm ruhu Avrupa’yı sardı


Afyonkarahisar’da toplu açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hollanda’nın küstah tutumunu ve Hollanda’ya destek veren Avrupa ülkelerini eleştirerek, “Bundan sonra artık ne AB’nin ne de herhangi bir Avrupa ülkesinin kimseye demokrasi, özgürlük, adalet, hukuk dersi verme hakkı kalmamıştır. Faşizmin ruhu Avrupa sokaklarında kol geziyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bugün Hollanda’da seçim var. Atların, itlerin sahiplerinin ne yapılacağı ortaya çıkacak. Bunların medenilikle alakası yok. Bunların, modern dünyayla alakası yok. Bunlar Bosna Hersek’te Srebrenitsa katliamında 8 bini aşkın Bosnalı Müslümanı katledenlerdir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen toplu açılış törenine katılarak, vatandaşlara hitap etti.

Tüm vatandaşları selamlayarak konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Afyon mücadelenin, direnişin, zaferin şehridir çünkü Afyon, işgalin ne demek olduğunu gayet iyi bilir. Afyon, özgürlüğün ne demek olduğunu gayet iyi bilir” ifadesini kullandı.

TERÖRİSTLERİ TESLİM ETMİYORLAR

Türkiye’nin bir bayan bakanının Hollanda’yı ziyaret ettiğini ve kendi ülkesinin konsolosluğuna giderek vatandaşlarla buluşacağını anlatan Erdoğan, bunun herhangi bir izne de tabi olmadığını vurguladı.

Erdoğan, Avrupalılara yıllardır teröristlerin listesini verdiklerini, sadece Almanya’ya verilen terörist listesinin 4 bin 500 olduğunu bildirdi. Bunların hemen hemen tamamına yakınının PKK’lı olduğunu belirten Erdoğan, bir miktarının da FETÖ’cü, kimisinin ise DEAŞ’lı olduğunu söyledi. Erdoğan, bu kişilerle ilgili işlem yapılmadığına dikkati çekerek, “Hatta tam tersine bu kişilere ülkemiz aleyhine faaliyet yürütebilmeleri için her türlü imkanı sağlıyorlar. Buna karşılık bir bakanımızın konsolosluk ziyareti sırasında böylesine garip, anlaşılmaz bir tavır içine giriyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, bunların karın ağrılarının nedeninin bilindiğini de söyleyerek, yüz yıl önce “hasta adam” denilen Osmanlı’nın, Çanakkale’de yedi düvele nasıl kök söktürdüğünün, topraklarını bölüp birilerine peşkeş çektiklerini sandıkları bir milletin, İstiklal Harbi ile nasıl şahlanıp yeni devletini kurduğunun çok iyi bilindiğini kaydetti.

AB’NİN DE İÇİNİ BOŞALTTILAR

Erdoğan, “Ülkemize karşı olan tutumlarıyla AB’nin de içini boşalttılar. İşte İngiltere, AB’den ayrılıyor mu? Brexit denilen olayla yaptı referandumunu ve ayrılma kararını verdi. Bundan sonra artık ne AB’nin ne de herhangi bir Avrupa ülkesinin kimseye demokrasi, özgürlük, adalet, hukuk dersi verme hakkı kalmamıştır. Faşizmin ruhu Avrupa sokaklarında kol geziyor” dedi.

Avrupalıların kâbusunun, daha önce darbelerle krizlerle kaoslarla dize getirdikleri Türkiye’nin ayakları üzerinde durmak ve bir tarafa koşar adımlarla hedeflerine ilerlemesi olduğuna dikkati çeken Erdoğan, “Kıta genelinde yayılmış olan 6,5 milyon vatandaşımızla Avrupa ülkelerine rağmen değil onlarla birlikte geleceğe yürümek istiyoruz. Bizim Almanya’ya, Avusturya’ya, Hollanda’ya Belçika’ya bir düşmanlığımız yok, bizim Fransa’ya, İtalya’ya, İsviçre’ye, Danimarka’ya diğer Avrupa ülkelerine bir düşmanlığımız kesinlikle yok” diye konuştu.

Erdoğan, Avrupa’nın mülteci akımı karşısında paniğe kapıldığını ve Türkiye’ye “Sınırlarınızı sıkı tutun, size her türlü desteği sağlarız” demelerine rağmen,Türkiye’nin ortada bırakıldığını söyledi.

UÇURUMUN KENARINDAN EN BÜYÜK 16 EKONOMİYE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afyonkarahisar Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen toplu açılış törenine katılarak kurdela kesti. Törene Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da katıldı. Burada konuşan Bakan Eroğlu, ”Türkiye’yi uçurumun kenarından kurtaran ve dünyanın en büyük 16 ekonomisi arasına taşıyan lider Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bütün Afyonkarahisar ve bütün milletimiz Cumhurbaşkanımıza minnettardır. Büyük ve güçlü Türkiye için, 2023, 2053 ve 2071 hedeflerinin gerçekleşmesi için Afyonkarahisar’da kararımız evet” dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu