Irak 3. kez seçimlere hazırlanıyor!

Irak 3. kez seçimlere hazırlanıyor!


Demokrasi ile geç tanışan ülkelerden biri olan Irak bu sene 30 Nisan da 3. Kez parlamento seçimine girecek.

2003 ABD işgalinden bu yana bir türlü siyasi istikrara kavuşamayan, her gün akan kanı durdurmaya çözüm bulamayan Irak Cumhuriyeti yetkilileri bir kez daha seçim için yola çıkmaya hazırlanıyor. Aralarında çok sayıda kadın temsilcinin de olduğu adaylar parlemontodaki  328 koltuk için yarışacak.

Birçok Irak vatandaşı ülke dışında olsa da seçimlerde oy kullanma hakları suya düşmeyecek.  Gurbetteki Irak  vatandaşları 27-28 Nisan’da yaşadıkları ülkedeki veya en yakın ülkedeki seçim merkezlerine akın edecek ve oyunu kullanacak.

Türkiye seçimlerin yapılacağı 14 ülkeden biri olacak. Ankara ve İstanbul bu seçimlere ev sahipliği yapacak.

Çoğunlukla Türkmen vatandaşların yaşadığı Türkiye’de, bu seçim onlar için önemli bir hak arayışı oluşturuyor. Bu seçimler Kerkük'ün Türkmen kimliği, şehrin gelişimi, istikrarı ve en önemlisi şehrin başka bir bölgeye bağlanmaması için "özgürlüğün seçimi " olacağı düşünülüyor.

Irak’ta var olan Sünni, Şii, Kürt, Türkmen, Arap kimliklerinin bazıları tarafından fitne unsuru olarak öne sürülmesi, bu ülkenin başına henüz gerçek bir liderin gelmediğinin ispatı olarak görülüyor.

Öte yandan ABD, Irak seçimlerini kendilerinin getirdikleri demokrasinin eseri olarak görüyor ve savunuyor.

Seçimler Kuzey Irak dahil Irak’ın bütün bölgelerinde yapılacak. Ancak bu seçimlerde Türkiye’deki gibi ikametgah esas alınmıyor. Oy kullanacak kişinin nüfus kaydı nereye ait ise sadece oradaki aday için oy kullanabilecek. 

Haberseyret Özel Haber / İnci Saib

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
IKBY'de referandum sonuçları

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu