Haşim "Kılıç" çekti!

Haşim "Kılıç" çekti!


Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç mahkemenin kuruluş yıldönümü konuşmasında eleştirilere cevap verdi.

Anayasa Mahkemesi başkanı Haşim Kılıç mahkemenin kuruluş yıldönümü konuşmasında twitter kararı üzerinden verilen kararı savunurken hükümete yüklendi. 

Kılıç konuşmasında hak ve özgürlükler üzerinde dururken twitter konusuna da değindi. Twitter kararı konusunda daha başka davalarda da yargı yollarının tüketilmeden bireysel başvuruların değerlendirilip karara bağlandığını söyleyen Kılıç, kararın hak ve özgürlükler üzerine verildiğini söyledi. 

Kılıç'ın konuşmasında dikkat çeken noktalardan biri AYM'nin eleştiriler ile etkiniliğinin kısıtlanırsa Türkiye'nin AİHM'e gitmek zorunda kalacağı konusuydu. Konuşma sırasında yasama ve yürütme organlarını da eleştiren Kılıç'ın konuşması sosyal medyada ilgi odağı olurken konuşma hakkında 'eski Türkiye'nin AYM başkanları gibi' eleştirileri yapıldı.

Kılıç'ın hitaplarda Başbakan Erdoğan'ı anmaması ve yargıyı ideolojik siyasal işgal kalesi görenleri eleştirirken yasama ve yürütmeyi vurgulaması dikkat çekti. Paralel devlet ve paralel yargıçları 'iddia' olarak değerlendiren Kılıç'ın bu tavrı sosyal medyada "Haşim 'Kılıç' çekti" şeklinde yorumlandı.

Kılıç'ın konuşmasında Başbakan'ı anmaması, yürütmeye eleştirileri ve twitter kararını eleştirenleri siyaset yapmakla suçlaması konuşmasının siyasal mesajlar taşıması dikkat çekti. 

Haşim Kılıç'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Hukukun evrensel ilkelerine göre hareket ediyoruz. İnsanlık onurunun varlığı temel hak ve özgürlükleri de evrenselleştirdi. Bu değerleri yüceltmek ve tehditler karşısında korumak görevimizdir. Bu da bağımsız ve tarafsız kalmayı başarabilen yargıçların varlığıyla mümkündür."

"Hukukun üstünlüğü anlayışı ve demokratik değerlerle beslenen bir ülkenin yolu her zaman aydınlıktır. Dini, etnik ve sınıf savaşlarının en yoğun yaşandığı yer olan Avrupa, komünizm, faşizm gibi anlayışlardan demokrasiye geçmiştir."

"Evrensel değerlerin ağırlıklı olarak uygulandığı, tüm eylem ve işlemlerin yargı denetimine tabi olduğu bir devlet hukuk devleti olarak tanımlanır. Bir diğer özelliği de tasarruflarının açık ve şeffaf olmasıdır. İktidar gücünün keyfi dışının sınırlandırılması vardır. Kamu gücünü kullananlar da vatandaşlar gibi hukuksal ilkelerle sınırlandırılmışlardır."

"Yargı devletin vicdanı olarak da tanımlanır. Siyasi ve ideolojik olarak yargının vicdanının işgal edildiği olmuştur. Herkesin haksızlığa ve ihlale karşı çıkması insanlık borcudur."

"Kamu gücünü etkili olarak kullnanan yargı her zaman ele geçirilmesi gereken bir kale olarak görülmüş ve ele geçirenler de dayatma yapmaya çalışmıştır. Ele geçiremeyeneler de bağımsızlık eve tarafsızlığın ne kadar önemli olduğunu söyleyip durmuştur. Ele geçirenler rakiplerinden intikam alma aracı olarak kullanmışlardır. Bu işgalden kurtulmadıkça bağımsız ve tarafsız yargının oluşması hayaldir. Bunun reddedildiği durumlar insanların güvercin ürkekliği içinde yaşamadığı bir ortam olarak değerlendirilir. Bütün yargı mensuplarını bunu reddetmeye davet ediyorum."

"Yargı paralel ve çete diye nitelendirilen çok ağır bir suçlama ile karşı karşıyadır. Bu suçlamalar sürdüğü sürece yargının ayakta kalması mümkün değildir. En ufak alacak davası bile görülemez. Herkes bu iddialarla ilgili bilgi veya belgeleri ortaya koymak durumundadır. Bu ayrışma ve bölünmenin hukuk devletinin sonunu getireceğini yaşananlar açıkça göstermektedir. Delilsiz, belgesiz yapılan yargıda paralel yapı iddiası vicdan yolsuzluğudur. Gerçekliğinin ispat edilmesi halinde faillerine bir saniye bile beklenmeden gerekli yaptırımlar uygulanmalıdır. Demokratik hukuk devletinde, tehdit ederek, korkutarak sorunların çözüldüğüne ilişkin örnekleri göremezsiniz."

"Kurumların özeleştirilerini yapabilmeleri gerektiğine inanıyoruz. Bu olmazsa kurumların kendilerini yenilemesi mümkün değildir."

"Farklılıkları değiştirmeye, dönüştürmeye çalışmadığımız sürece evrensel değerler hedefini yakalamak zor olmayacaktır. Türkiye 1990’da AİHM’nin zorunlu yargı yetkisinin kabul edilmesi, Temel Haklarla İlgili değişiklikler devri niteliğindeki evrensel adımlardır."

“2010’da Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yolu açılmıştır. Bu değişiklikleri şu nedenle altını çizmek istiyorum: Yasama organı tüm yargı organlarına ‘Evrensel standartları uygulayın’ talimatı vermiştir. AYM’nin bireysel başvuru kararlarıyla ilgili ölçülü eleştirileri saygıyla karşılarken verilen kararların arkasındayız. 2010’da seçimlere katılıp kovuşturma nedeniyle milletvekillerinin mahkememize başvuruları nedeniyle, milleti temsil haklarının ihlal edildiğine karar verilmiştir. Siyaseti ilgilendiren bu sorunun önce yasal düzenlemelerle halledilmesini yürekten arzu ederdik.”

“Uzun yargılama ve tutuklamalarla ilgili yapılan başvurularda tahliye kararı verilmiştir. “Kanun yolları tüketilmeden Anayasa Mahkemesi karar vermiştir. Bir internet sitesi kararında da yargı yolları tüketilmediği için eleştiriler olmuştur.”

“AİHM içtihatları doğrultusunda verdiği kararlara hiçbir eleştiri yapılmamasına rağmen internet sitesine verdiği kararın ölçüsüzce eleştirilmesi dikkat çekicidir. Mahkemeler talimatla çalışmaz, dostluk ve düşmanlıkla çalışmaz. Verdiği kararların doğurduğu mutluluk ya da üzüntüyle de ilgilenmez.”

“İnternet sitesine getirilen yasağın üzerine daha ilk başta siteye başka yollarla ulaşılması, yeni teknolojiler açısından alınan idari kararları sorgulatıyor.”

“Gorbaçov Sovyetler çözülmeden önce küreselleşmeye direnenlere ‘Antenlere vize koyamazsınız’ demiştir.”

“Amacımız sorun üretmek değil sorun çözmek olmalıdır. Meydan okumaları cevapsız bırakmaya kararlıyız. Özgürlük konularında sınırlayıcı mağdur olanların, bireylerin hak ve özgürlüklerini genişleten mahkeme kararlarından rahatsız olmalarını garip karşılıyoruz."

"Dün hak ihlaline uğrayanların nasıl yanında olunduysa bugün de hakları ihlal edilenlerin yanında olmaya devam edeceğiz. Mahalle baskısıyla yargı mensuplarını baskı altına almaya çalışmak adalet ilkesine aykırıdır. AYM temyiz mahkemesi olarak algılanır hale gelmiştir. Yargıya olan güvensizliğin yetkililerce güçlü bir dille seslendirilmesi sorunları çözmemektedir."

"Amacımız idare ve yargı organlarının neden olduğu hak ve ihlalleri incelerken AYM’nin etkin bir denetim yaptığı düşüncesinin toplumda yerleştirmektir. Anlayışla karşıladığımız tüm eleştirilere rağmen hak ve özgürlük yollarının açılması süreci mahkememizce kararlılıkla sürdürülecektir."

"En masum çözüm önerilerini siyasi süzgeçten geçirdikten sonra kabul ya da reddediyoruz. Yaşanan gerilim insanlarımızı taraf olmaya zorlamaktadır. Farklı olanların yükünü paylaşmak onurlu insanların doğal refleksinin bir parçasıdır."

"Yaşanan gerilimlere kim neden olursa olsun, farklı düşünce ve inanç sahipler arasında duygusal bir kopuşa yol açtığı açıktır. Bu birlikte yaşam irademizde olumsuz sonuçlar doğuracaktır."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Suriye sınırında askeri hareketlilik sürüyor
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
IKBY'nin petrol ihracatlarında büyük gerileme

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu