Ermenilerden Cevap Gecikmedi

Ermenilerden Cevap Gecikmedi


Başbakan Erdoğan'ın 1915 Ermeni olaylarıyla ilgili yayınladığı metinden cevap Ermeni Patrikliğinden geldi. Ermeni Patrikliği cevap olarak "taziyeyi sevgiyle kabul ediyoruz" dediler ve mesajlar eklediler.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı 1915 Ermeni Olaylarıyla ilgili Ermenierden cevap gecikmedi. Başbakan'a cevap olarak Ermeni Patrikliği, ""iletilen taziyeyi sevgiyle kabul ediyoruz" dedi.

Türkiye Ermenileri Patrikliğinden yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin mesajının, Türkiye ve Ermenistan halkları arasında tesis edilecek bir köprünün temel taşları olacak bir nitelik taşıdığı belirtildi.

Tüm savaşlarda olduğu gibi 1. Dünya Savaşı'nın da olumsuz etkilerinin yıllar boyu sürecek toplumsal fırtınalar yarattığı vurgulanan açıklamada, "Savaşa taraf olan ülkelerin vatandaşları, acılarıyla baş başa kalmışlar, analar, babalar evlatlarını, kadınlar eşlerini, çocuklar ana babalarını kaybetmenin acısını yaşamışlardır. Özellikle tarih boyunca uygarlıklara beşik olmuş Anadolu toprağının ortasına düşen ateş, sosyal yaralar açmıştır" ifadeleri kullanıldı. 

Başbakan Erdoğan'ın mesajındaki bazı ifadelere de yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Sayın Başbakanımız bu mesajlarıyla, Türk-Ermeni ilişkilerinde yeni bir sayfa açmışlar, Anadolu'nun bağrında savaşın acılarını tatmış müslim, gayrimüslim Osmanlı vatandaşlarının hatıralarına saygı göstermişlerdir. Mesajda belirtilen 'Her din ve milletten milyonlarca insanın hayatını kaybettiği 1. Dünya Savaşı esnasında tehcir gibi gayrı insani sonuçlar doğuran hadiselerin yaşanmış olması, Türkler ve Ermeniler arasında duygudaşlık kurulmasına ve karşılıklı insani tutum ve davranışlar sergilenmesine engel olmamalıdır' ifadesini olumlu, geleceğe doğru açılmış bir kapı olduğunu düşünüyoruz.

Kadasetli Patrik Mesrob II Hazretleri'nin Türk-Ermeni ilişkilerinin olumlu yönde gelişmesi için iki halkın birbirlerinin acılarını paylaşmasının bir nişanesi olarak Türkiye-Ermenistan sınırında ortak bir anıtın dikilmesini ve bu anıtla her iki milletin bağırlarında açılan yaralara, acılara saygı gösterilmesini farklı platformlarda önerdiğini, merhum patriklerimizden Şınorhk I Hazretleri'nin ise savaşta yaşamlarını yitirmiş insanları anarken, insanlığın bu tür felaketlerden uzak kalması için dua ettiklerini biliyoruz."

"İletilen taziyeyi sevgiyle kabul ediyoruz"

Başbakan Erdoğan'ın mesajının ileriye dönük ve olumlu adımların atılmasında Türkiye ve Ermenistan halklarını cesaretlendirecek nitelikte olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Asırlık devlet geleneğinin rehberliğinde ifade edilen duygu ve düşüncelerin doğru değerlendirilmesinin yerinde olacağı kanaatindeyiz. Bu mesajın, yasama organı olmak üzere teşkil edildikleri halde tarihi yargılayan ve savaşın acımasız ortamında acılar çekmiş insanların bir kesiminin acılarını görmezden gelen meclislerin kararlarını gölgede bırakacak nitelikte olduğunu düşünüyoruz. Bu mesajın Türkiye karşıtlarınca da doğru değerlendirilmesi gereklidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Ermeniler, Türkiye ve Ermenistan halklarının acılarını dindirecek, yaralarını saracak mutlu bir günün selamlanacağına inanmaktadırlar. Bu mutlu kucaklaşmanın gerçekleşmesi için düşmanlığı körükleyen kin ve nefret söylemlerinin bir tarafa bırakılmasının doğru olacağını düşünüyoruz. Sevgi ve karşılıklı anlayış tohumlarının sarsılmaz bir azimle yeşertilmesinin gerekli olduğunu vurguluyoruz. Sayın Başbakanımızın hayatlarını kaybeden Ermenilerin huzur içinde yatmaları dileklerine 'Amin' diyor, iletilen taziyeyi sevgiyle kabul ediyoruz. İnancımızın bir gereği olarak kadim dini geleneklerimiz uyarınca hayatlarını kaybedenleri dualarla anıyoruz. Tanrı dualarımızı kabul etsin ve yaralı gönülleri taşlardan, dikenlerden arındırarak karşılıklı sevgi, saygı tohumlarının yeşereceği verimli topraklar haline getirsin."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kato Dağı'nda bir grup terörist kıstırıldı
Türkiye
Askeri gemiler 23 Nisan'da gezilebilecek
Dünya
Rusya'dan flaş 'Türkiye' açıklaması: Hazırız!

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu

astropay