Bir Filistinlinin gözünden Hamas - El Fetih ittifakı

Bir Filistinlinin gözünden Hamas - El Fetih ittifakı


Gazze İslam Üniversitesi Türkiye temsilcisi Moin Naim, Hamas - El Fetih ittifakını RNN TR özel röportajında yorumladı

Gazze İslam Üniversitesi Türkiye temsilcisi Moin Naim, Hamas - El Fetih ittifakını RNN TR özel röportajında yorumladı

-İlk olarak bu anlaşmaya nasıl bakıyorsunuz, sizce iyi mi oldu kötü mü?

Tabiki Filistinlilerin uzlaşısı Filistin davasına güç katacak ve bu hiç bi zaman kötü olamaz. Anlaşmanın temel noktalarına baktığımda umutlandım.

-Netenyahu'nun birkaç saat önce Avusturya Dış işleri bakanına şöyle dediğini gördüm bir haberde : El Fetih Hamas'la yada İsrail'le anlaşmalardan birini seçmeli yani ya Hamas yada İsrail bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu Siyonist zorbalığının açık bir örneğidir. Çünkü bu Filistin'in bir iç meselesi ve işgal devletin buna karışmaya ne hakkı ne'de anlaşılabilir bir tarafı yoktur ve az önce imzalanan anlaşmaya takiben siyonist devletin sözcüleri Abbas'ın Hamas'ı kucağına düştüğünü açıkladı.
Bu bir tehdittir ve siyonist devletin Filistinlilerin birliğini onlara bir tehdit olarak gördüklerini anlaşılmaktadır.

Siyonist devletin Gazze'ye veya Batı Şeria'da saldırıları hiç durmak bilmedi . Saldırıya maruz kalan Filistin'lilerin tüm örgüt ve partilerdendir . Ama bu günkü açıklama El-Fetih haraketine bir tehdit ve sanıyorum ki bu anlaşma yürürlüğe girerse El Fetih'e yapılan saldırılar artacaktır.

-Anlaşmanın temel noktalarına bakınca umutlandım dediniz, sizi umutlandıran o noktalar neler?

Filistinliler daha önce anlaşmak için cok toplantı yapmıştır ve arabuluculuların gözetiminde temel hatlarda anlaştılar.. Ancak bu sefer hiç bir arabulucu olmadan ve Gazze'de yapıldı ve genel hatla değil tarihlerle ve bazı detaylara imza atarak ilan edildi. bu beni umutlandıran

-Israil bu anlaşmayı bozmak için elinden geleni yapacak cünkü işine gelmez. Ayrıca Fetih'le İsrail arasında da hala sonuçlanmayan bir anlaşma süreci var sizce bu Hamas'la Fetih arasında yapılan anlaşmayı etkiler mi? El Fetih İsrail'e çok şey vaad ediyor. Yani açıkçası ben sevindim anlaşma olduğuna ama Fetih hükümetine pek güvenemiyorum. Sizce bunun altında başka bir şey olabilir mi yoksa gerçekten samimiler mi?

Maalesef umutlarla birlikte korkularımızda var ve başında bu gelir. Çünkü El-Fetih hala tek stratejik çözüm yani Siyonist devleti ile görüşmeler üzerine kurulmuştur. Ve aynı zamanda Filistin özerk yönetimi maddi olarak Batı'nın desteğine bağlı olarak hayata bağlı olarak sürdürmektedir buda maalesef bu anlaşmanın altında yerleşen bir dinamittir.

-Mahmud Abbas'ın süre sonra Gazze'ye gideceğini okudum, Fetih hükümeti Gazze'ye geldiği gibi Hamas'tan yetkili kişilerde tereddütleri olmadan Ramallah'a gidebilecekler mi?

Hamas yetkililerinin Batı Şeria'ya gitmesi mümkün olacağını zan etmiyorum çünkü oraya gitmek için mecburi olarak Siyonist rejimin kontrol ettiği noktalardan geçmek zorundalar.

-Bu anlaşmanın Gazze'deki ambargo üzerinde bir etkisi olur mu (ambargonun hafiflenmesi açısından) yada Gazze'de ki ilaç, elektrik, su sıkıntılarını mı?

Tabiki olabilir özellikle eğer Abbas Mısır'la olan ilişkilerini bu konuda kullanırsa ve Uluslararası toplumun önündeki ambargo bahanesi olan Hamas'ın yönetimde olması kalktığında Gazze'lilere yapılan bu zulme karşı olan sorumluluğu almasına neden olur.

-Dahlan ve Abbas arasında sorunlar vardi bir kaç hafta öncesine kadar, bu fetihle Hamas arasında anlaşmayı etkiler mi?

Aslında belki olumlu etkilemiştir. çünkü daha önceki anlaşmaların başarılı olmamasına neden olan sebepler arasındaki en önemlilerinden dir.

-Çok teşekkür ederim, eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Bu anlaşma bir temeldir ama sonucu görmeden emin olamamak lazım. ve bu anlaşmayı Siyonist İsrail ve destekçisi ABD baskısına dayanmamasından korkuyorum onun için herkesin bunu takip etmesi ve bozulmaması için elinden geleni yapması gerekiyor

Fatime Akyıl

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Doğu Guta'dan Erdoğan'a çağrı: Sizi ümitle bekliyoruz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
Maarif Vakfı Afganistan’da faaliyet izni aldı

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu