Ekonomi Bakanı Mozaiklik İstemiyor

Ekonomi Bakanı Mozaiklik İstemiyor


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi Filmlerde ve Dizilerde çıkan buzlanmalara ve mozaiklenmelere karşı olduğunu söyleyerek konuyu Bakanlar Kurulu toplantısında dile getirdi.

Bakanlar Kurulu toplantısında kendisininde uzun zamandır rahatsız olduğu TV.'deki film ve dizilerdeki buzullanmalara ve mozaiklenmelere karşı olduğunu ve bunu toplanıda dile getiren Bakan Nihat Zeybekçi "Ekonomik realitelerle asla bağdaşmıyor" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, film ve dizilerdeki reklamları önlemek amacıyla yapılan buzlanmadan şikayetçi. Bu konuyu son Bakanlar Kurulu toplantısında da dile getiren Zeybekci, "Ekonomik realitelerle asla bağdaşmıyor" dedi.

Zeybekçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mozaikleme görüntülerinin dünyanın hiçbir yerinde olmadığını ifade etti.

 Filmlerde kullanılan arabaların markalarının kapatılmaya çalışıldığını dile getiren Zeybekci, komik havayolları isimlerinin montajla uçakların üzerine yerleştirildiğini söyledi. Zeybekci, "Bırakın onlar görüntüye alınsın, bırakın kullanılsın, bırakın onlar ekonomik değer olarak o filmleri desteklesin. Filmleri veya bu tarz çalışmaları desteklemek istemiyor muyuz?" diye sordu.

GAYRİMEŞRU TARAFI YOK

Gizli reklam eleştirilerinin anımsatılması üzerine Zeybekci, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bırak girsin. ABD filmlerine bakıldığında ürün yerleştirmelerini öyle bir koyarlar ki... ABD filmlerinde, dinsel temaları, ABD bayrağını kaç yere öyle güzel yerleştirirler, ürün yerleştirmeleri... İlla o film içinde aile toptan bir markete gider, sepeti doldururcasına alışverişi yaptırırlar ki insanlar alışveriş yapsın diye. Orada ürünleri, markaları yerleştirirler. Bunun gayrimeşru bir tarafı yok." 

TÜRK ÜRÜNLERİNİN BİLİNİRLİĞİ ARTSIN 

Bunun ekonomiye katkısı olup olmayacağına yönelik soruyu Zeybekci, "Tabii ki. Bizim kültür coğrafyasında tüketim alışkanlıklarını belirleme hedefimiz var. O filmlerin içine onları yerleştireceğim ki o filmlerin, dizilerin gösterildiği coğrafyada Türk ürünlerinin bilinirliği, tanınırlığı artsın. Türk markalarının tanıtımı olsun, Türkiye'deki turizm bölgelerinin, THY'nin tanıtımı olsun" diye yanıtladı.

ZeybekÇi, buna dair bir düzenleme olup olmayacağına yönelik konuyu takip ettiklerini sözlerine ekledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İstanbul trafiğini rahatlatacak proje
Türkiye
Türk boya devinin kurucusu vefat etti
Dünya
İngiltere'de skandal program

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu