Hasan Abdullah'ın Yazı Dizisi; İhvan-ı Müslimin Devam Ediyor..

Hasan Abdullah'ın Yazı Dizisi; İhvan-ı Müslimin Devam Ediyor..


Gerçek şu ki, liderlikte büyüklüğün belli bir ölçüsü yoktur. Bazen olur ki büyüklük ilim! yönden olur; bazen de büyük bir fatih veya keşifçi ya da bir ruhi terbiyeci ya da bir siyasi lider büyük olabilir.

Gerçek şu ki, liderlikte büyüklüğün belli bir ölçüsü yoktur. Bazen olur ki büyüklük ilim! yönden olur; bazen de büyük bir fatih veya keşifçi ya da bir ruhi terbiyeci ya da bir siyasi lider büyük olabilir. Fakat kalıcılığı bakımından en büyük lider ümmeti yeniden inşa eden, yeni nesillerin yetişmesini sağlayan ve tarihin gidişatını değiştiren liderlerdir.

Asrımızda İslam dâvasının öncüsü olduğu için Hasan el-Benna'ya «İmam» ve «Mürşid'ül-âm» unvanları verilmiştir. Başlattığı dâvayı yürütürken bir suikasta kurban gittiği için de«Şehid» denilmiştir

Hasan el-Benna, İslam dininin sahabe devrindeki yaşanış şekline sonsuz hayranlık duyardı, İslam’ın bugün de aynı şekilde yaşanmasını, Müslümanların o temiz ve berrak hayata tekrar kavuşmasını isterdi. O hayata dönüldüğü takdirde İslam aleminin maddi ve manevi bütün problemlerinin çözüleceğine sonsuz inancı vardı, İslam’ı iyi bilen herkesin bu inancı taşıyacağını söylerdi. Müslüman olup ta bu inançtan mahrum yaşayan kimselerin İslam dinini iyi öğrenmemiş olduklarını ve bu yüzden o inanca eremediklerini sık sık tekrarlardı. Bu yönleriyle onları mazur görmeye çalışarak: «İslam’ı birbirimize öğretmeliyiz. Felâketler cehaletlerden doğar. Her şeyden önce mukaddes dinimizi iyi öğrenmeye, öğretmeye ve toplum olarak onu yaşamaya mecburuz» derdi.

İşte Hasan el-Benna bu kalıcı liderlerden birisi, belki de yirminci yüzyılda İslam tarihinde en göze çarpanlardandı. Onun bu büyüklüğü sadece âlim oluşundan veya iyi hatipliğinden ya da siyaset adamı oluşundan değil, İslam davasını bina eden yeni bir nesil yetiştirmesin­den ve özelde Mısır’ın, genelde de İslam âleminin tarihi­ni sarsmasıdır. Bugün dahi onun şiddetli sarsma­sından olaylar gidişatını değiştirmektedir.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Başbakan Yıldırım, Yarın Kılıçdaroğlu ile Görüşecek!
Türkiye
IKBY'de sevkiyatın askıya alınması söz konusu değil
Dünya
Bir darbede Merkel'den

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu