Gurbetçiye vekillik yolu

Gurbetçiye vekillik yolu


Yurt dışı milletvekilliği için yapılan teklif kabul edilirse 2015 Genel seçimlerinde yurt dışında yaşayan 2 milyon 700 bin seçmeni temsil edecek milletvekilleri de seçimlerde yarışacak. Teklifte yurt dışından 10 milletvekili seçilmesi öneriliyor.

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ün teklifi, AK Parti Grubu tarafından kabul edilirse, Meclis Başkanlığı’na sunulacak. Teklif, AK Parti grubunun desteği ile Meclis’te Haziran ayına kadar kabul edilirse, yurt dışındaki seçmenler, ilk kez 2015 seçimlerinde kendi milletvekillerini seçebilir.

Milletvekili sayısının 560’a çıkacak

Külünk’ün hazırladığı 7 maddelik kanun teklifi, milletvekili sayısının yurt içinde 550 olarak korunurken, yurt dışı için 10 milletvekilliği getirilerek toplam milletvekili sayısının 560’a yükseltilmesini öngörüyor.

Dünyada 5 bölgeden 10 milletvekili

Yurt dışından seçilecek milletvekillerinin de; Avrupa, Güney ve Kuzey Amerika, Afrika, Asya ve Avustralya esas alınarak dağıtılmasını içeriyor. Teklife göre; bu milletvekillerinin dağılımı, Türk vatandaşlarının nüfus yoğunluğu, coğrafi ve sosyo – kültürel etkileşimi dikkate alınarak tespit edilecek.

Teklifte, yurt dışı milletvekili olarak seçilenlerin Meclis çalışmalarına daha esnek katılacakları varsayılıyor. Bu nedenle 550 yurt içi üye sayısının korunarak, 10 ilave milletvekili kontenjanı önerildiği belirtiliyor. Teklif gerekçesinde şöyle denildi:

“TBMM içtüzüğüne göre oluşturulan ihtisas komisyonu ve genel kurul aritmetiğinin, 550 milletvekiline göre devam ettirilmesi halinde yurt dışı milletvekillerinin muhtemel ulaşım sorunları nedeniyle çalışmalara katılamama durumunda TBMM çalışmalarının olumsuz etkilenmesinin önüne geçilmesi hedeflenmiştir”

Teklifin amacı

Milletvekili Külünk teklif gerekçesinde, dünya genelinde yurt dışında yaşayan Türk vatandaşı sayısının resmi rakamlara göre 3 milyon 682 bin olmakla birlikte, 4 milyon olduğunun tahmin edildiğini belirtti.

Külünk teklifle amacını şöyle açıkladı:

“Temsilde adalet, seçim barajı, dar bölge ya da daraltılmış bölge ve Başkanlık sistmi gibi çeşitli seçeneklerin tartışıldığı ülkemizde seçmen iradesinin yani Milli İradenin sandıkta en güzel şekilde tecelli etmesi, demokrasinin güçlenmesi ve derinlik kazanması anlamında önemli bir katkı olacaktır. Türkiye’nin bölgesel ve küresel iddiası olan, köklü ve büyük bir devlet olma geleneğini yaşanan bir ülkenin, dünya genelinde yaşayan vatandaşlarını temsil eden Milletvekillerinin olması ile vatandaşlarımız kendilerini sandıkta ifade etmiş olacaklardır”

Yurt dışındaki seçmenler ilk kez 2014 Ağustos'unda yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için oy kullanacak.

Kaynak: Al Jazeera

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu