Hamas-El Fetih Anlaşmasına Filistin'e Yansıması

Hamas-El Fetih Anlaşmasına Filistin'e Yansıması


Hamas-El Fetih Anlaşmasından sonra Filistinli yetkililer bunu nasıl karşıladı

Bahr: "Halkımız Uzlaşı Çabalarının Olumlu Meyvelerini Yakında Görecek"

Filistin Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ahmed Bahr, uzlaşı çabalarının hayırlı olmasını dileyerek, Filistin halkının önümüzdeki dönemde bu çabaların olumlu meyvelerini göreceğini söyledi. Yakın bir zamanda milli ortaklık ve işgalciye karşı mücadelede çabaların birleştirilmesi üzerine kurulu yeni bir stratejinin netleşeceğini ümit ettiğini belirtti.

Filistin'deki durumun uzlaşının uygulanmasında sonuna kadar gitmek ve arzu edilen milli birliği sağlamak için her zamankinden daha uygun olduğunu ifade eden Bahr, siyasi çözüm seçeneğinin ve müzakerelerin başarısız olduğuna dikkat çekti.

Bahr, önümüzdeki dönemin Kudüs'te ve işgal altındaki diğer Filistin topraklarında işgalciye ve planlarına karşı omuz omuza mücadele dönemi olacağını söyledi.

Bu arada, Hamas milletvekili Müşir El-Mısri, bu sabah Gazze'de yapılan uzlaşı görüşmeleri ikinci oturumunda genel özgürlükler ve uzlaşının uygulanması için ortam hazırlanması konularının konuşulduğunu bildirdi. El-Mısri, havanın uzlaşı için uygun olduğunu belirterek, Hamas Hareketi'nin işgalcilerin tehditlerine karşı mücadelede Fetih Hareketi'ne destek olacağını söyledi.

Abbas: "Uzlaşı Anlaşmasıyla Müzakereler Arasında Çelişki Yok"

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, yaptığı açıklamada, Hamas ve Fetih arasında imzalanan uzlaşı anlaşmasının işgal rejimiyle yürütülen müzakerelere ters düşmediğini iddia etti.

Abbas, uluslararası toplumun kararları doğrultusunda kurulacak iki devletli çözüm esasına dayanan adil bir barıştan yana olmaya devam edeceklerini söyledi.

Dün öğle saatlerinde Gazze kentinde ilan edilen ve Filistin'deki bölünmüşlük halini sona erdiren uzlaşı anlaşması üzerine Abbas, Filistin resmi haber ajansı Wafa'ya yaptığı açıklamada, Filistin halkının çıkarının birlik ve bütünlüğünü korumakta olduğunu ve bunun başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasına katkıda bulunacağını ifade etti.

Araplar ve uluslararası toplum tarafından desteklenen bu tür adımların Filistinli müzakerecinin elini güçlendireceğini belirten Abbas, anlaşmanın Arap Barış Girişimi'ne, Mekke, Doha ve Kahire anlaşmalarına, uluslararası toplumun kararlarına ve Filistin'i gözlemci devlet olarak tanıyan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 2012'deki kararına uygun olduğunu söyledi.

İslami Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Sami Ebu Zuhri ise dün akşam yayınladığı kısa mesajında, geleceğin işgalciyle müzakerelerde değil Filistin halkının birlik ve bütünlüğünü sağlamada olduğunu dile getirdi.

Hammad: "Uzlaşı Ortamının Sağlanması İçin Güvenlik Birimlerine Talimat Verdik"

Filistin İçişleri ve Ulusal Güvenlik Bakanı Fethi Hammad, Gazze Şeridi'ndeki güvenlik birimlerine Filistin uzlaşısının tamamlanması için gerekli ortamı sağlamaları talimatı verdiklerini açıkladı.

Hammad, İçişleri Bakanlığı ve güvenlik birimleri yetkilileriyle birlikte Filistinli İşadamları Derneği'ne gerçekleştirdiği ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, uzlaşı anlaşması gündeme geldiği andan itibaren İçişleri Bakanlığı olarak derhal olumlu yönde harekete geçtiklerini ve güvenlik birimlerine uzlaşı için ortamın hazırlanması talimatı verdiklerini ve bir dizi icraatta bulunduklarını, bu icraatlardan birinin de Fetih üyesi 10 mahkumun iyi niyet göstergesi olarak serbest bırakılması olduğunu söyledi.

Filistin uzlaşısının en iyi şekilde tamamlanması temennisinde bulunan ve İçişleri Bakanlığı olarak anlaşma gereği üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını belirten Hammad, Filistinli İşadamları Derneği Yönetim Kurulu'nu da son dernek seçiminde kazandığı başarıdan dolayı kutladı.

İslami Direniş Hareketi (Hamas) ve Filistin Kurtuluş Örgütü'nü temsil eden beş kişilik heyet dün Gazze'de Filistin'deki bölünmüşlük halini sona erdiren anlaşmaya imza attı.

Şeyh Hasan Yusuf: "İşgal Rejimini Asla Tanımayacağız"

İslami Direniş Hareketi (Hamas)'ın Batı Yaka'daki önde gelen liderlerinden Şeyh Hasan Yusuf, Hamas'tan işgal rejiminin tanımasını isteyen Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz'un açıklamalarının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Şeyh Hasan Yusuf, dış çevrelerin Filistin iç işlerine müdahalesinin hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini belirterek, "Bize şantaj ve dikte yapamazlar" dedi.

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz,Hamas ve Fetih hareketleri arasında imzalanan uzlaşı anlaşmasının Gazze'de basın toplantısıyla ilan edilmesinin ardından Ramallah'taki Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanlığı binasında yaptığı açıklamada, Filistinlilerin birlik olmak için gösterdikleri çabaları anlayışla karşıladıklarını ve geriye doğru değil ileriye doğru bir adım olduğu sürece olumlu bir adım olduğunu söyledi. Kurz, Hamas'ın işgal rejimini tanıyarak şiddete başvurmayı reddetmesi gerektiğini öne sürdü.

Kurz'un açıklamalarını eleştiren Şeyh Hasan Yusuf, uzlaşı anlaşmasının Filistin'in iç işi olduğunu ve kararı başkasının değil Filistinlilerin vereceğini söyledi. Yusuf, muhalif bir hareketten "İsrail"i tanımasını istemenin akla ve mantığa aykırı olduğunu ifade etti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu