Dün Suriye'de Olmayanlar!

Dün Suriye'de Olmayanlar!


Radikal ve bazı haber portallarının "SüleymanŞah Türbesi'ne giden ikmal konvoyu"nu bir "askeri sevkiyat" gibi gösterme çabaları suya düştü.

Dün Radikal gazetesinden  TSK konvoyunun IŞİD ile karşı karşıya geldiği mevzilerin oluştuğu haber geçildi. Ayrıntıya yer verilmedi. Bölgedeki dengelerden ve gelişmelerden habersiz şekilde verilen bu haber Radikal'e SolHaber'den servis edilmişti. Haberde TSK konvoyunun IŞİD tarafından durdurulduğu ve TSK'nın da IŞİD mevzilerine askeri sevkiyat yaptığı işlendi. Gerçek bu değildi!

TSK ile IŞİD'in türbe çevresinden önceki karşılaşması gece 04.00 sularında gerçekleşti. Yol kontrol elemanları ile karşılaşıldı. Bu karşılaşmanın nedeni olarak  ise TSK konvoyuna rehberlik eden Humus'lu rehberin hatası olduğu düşünülüyor. Yerel kaynaklar Humuslu rehberin bölge ve dengeleri tam olarak bilmemesinden kaynaklandığını belirttiler.

TSK'nın sevkiyatı geçmişte periyodik olan ve Suriye iç savaşı sırasında da rutin bir sevkiyattı. Risk nedeni ile güvenlik önlemi vardı. Radikal haberinde olmayan ayrıtılardan biri TSK konvoyunun Suruç'tan giriş yapması.Suruç'tan giriş demek PYD bölgesi demektir.

TSK konvoyunun IŞİD etkin güçleri ile direk karşılaşması ise Süleyman Şah yakınlarında oldu. Öncesindeki bölgede IŞİD zayıf. Konvoyun türbe yolunda karşılaşabileceği IŞİD elemanları ikişer ya da üçer kişilik yol kontrol birimleri. Dahası ise türbe çevresinde. Yerel kaynaklarda ve muhalif kaynaklar da IŞİD'in etkin güçlerini Deyr-ez Zor'a çektiğini önceden belirtmişti.

Radikal'in haberindeki diğer bir eksiklik de şu. Konvoy basit bir askeri konvoy değil. Rütbeli ve uzman askerlerden oluşuyor. Konvoyun bölgede IŞİD ile olan teması ise Süleyman Şah Türbesi yolu üzerindeki köprüde gerçekleşti. Ancak temas sıcak değildi.

TSK'nın hareketliliği ve PYD bölgesinden rahatça geçmesinden rahatsız olan IŞİD'in TSK ile çatışmak istemediği de bildirildi.

 Bu özet bilgilerle Radikal'in SolHaber referanslı haberinin aslında ihanet dinlemesi algısına yönelik olduğu ortaya çıkıyor. Radikal ve cenahı tezlerini 'neden o kadar zırhlı araç var' sorusu ise bölgede savaş yokmuş gibi davranmanın diğer adı.

Öte yandan konvoyun silah taşıyıp taşımadığı tartışmaya açılarak ihanet dinlemesinin algısı canlandırılmaya çalışılıyor. Süleyman Şah Türbesi ve çevresindeki topraklarımızı birliğe giden yardım rutin bir uygulamadır. Yardım askeri ve  insani içeriklidir. Konvoyun üzerine yazılan senaryolardan biri de askerlerimizin rehin alındığı yönündeydi. Bu da yalan çıktı.

Zira TSK konvoyu dün saat 20 sularında Türkiye'ye giriş yaptı. Radikal ve diğer odaklar ise algı çalışmaları ile açıkta kaldı.

Aynı saatlerde Dışişleri Bakanlığı da bu konuda Radikal ve benzeri odakların haberlerini yalanladı.

TSK konvoyunun Suriye'deki fotoğraflarından biri..

Bazı medya organlarına servis edilen TSK konvoyunun diğer  fotoğrafı..

Haberseyret Özel Analiz / Levent Kemal

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu