Başbakan'ın mesajına Ermenistan'dan ilk yorum

Başbakan'ın mesajına Ermenistan'dan ilk yorum


Başbakanlık tarafından 1915 olaylarıyla ilgili yapılan ilk açıklama dünya basınında geniş yankı buldu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 23 Nisan etkinlikleri çerçevesinde meclis konuşması sırasında 1915 yılı olaylarıyla ilgili Ermenistan halkına taziyet mesajı göndermiş olması Erivan tarafından tepkisiz karşılandı. Ne Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, ne de Ermenistan Dışişleri Bakanlığı şu ana kadar Ankara’dan gelen mesaja resmi tepki göstermedi.

 

Başbakan Erdoğan’ın Ermenistan meselesi hakkında açıklamalarını sadece yerel basının dikkatini çekti. Armenia Today haber portalı, “Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan 1915 yılında soykırım gören Ermenilerin torunlarına taziyet mesajı yayınladı. 9 dilde yayınlanan Erdoğan mesajında Birinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan olayların hem Türk halkı hem de Ermeni halkına acı günler yaşattığını söyledi. Türkiye Başbakanı 99 yıl önce ölen Ermenilerin torunlarına taziyet mesajı iletmesi yanı sıra tarihi yaranın iki ülke halkları tarafından ortak çalışmalarla sarılabileceği ümidini de dile getirmiş oldu” denildi.

 

Novosti Armenia haber ajansı ise Türkiye’de bir başbakanın ilk defa 1915 yılı olayları hakkında böyle bir konuşma yaptığının altını çizerek, “Recep Tayyip Erdoğan bugün ilk defa ermeni halkına taziye mesajı göndermiş oldu. Ancak asıl sürpriz yarın yaşanabilir. Erdoğan’ın taziye mesajında özel gün olarak tanımladığı 24 Nisan için de bir konuşma hazırlıyor. Bakalım yarın ne söyleyecek” ifadelerine yer verdi.

 

Ermenistan’daki geride kalan yayınlar da benzer ifadelerle Başbakan Erdoğan’ın 23 Nisan konuşmasını duyururken, en önemli vurgu, “Türkiye yönetimi zirvesi ilk defa böyle bir konuşma yapıyor” tespitini ön plana çıkardı.

 

Kaynak : Hür Haber

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İsrail kendisine bir tampon bölge oluşturmak istiyor
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Şii ve Sünni koalisyonlarından IKBY referandumuna ret

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu