"TSK Süleyman Şah'a askeri takviye yaptı" yalanı

"TSK Süleyman Şah'a askeri takviye yaptı" yalanı


Radikal Gazetesinin Türk Silahlı kuvvetlerinin IŞİD ile karşı karşıya geldiğini öne süren haberi asılsız çıktı. Radikal Başbakan Erdoğan'ın açıklamasını çarpıtarak verdi.

Radikal gazetesinin Sol Haber'e dayandırarak verdiği "TSK Süleyman Şah'a askeri takviye yaptı" haberi Suriyeli yerel kaynaklarca yalanlandı. Konvoyun IŞİD ile karşı karşıya gelmediği muhalifler ve yerel kaynaklarca belirtildi. Radikal bu haberi ile geçtiğimiz süreçte yasadışı şekilde elde edilen Dışişleri Bakanlığı dinlemesine bağ kurma çabası içinde olduğunu bir kere daha gösterdi. 

Suruç'tan girdi

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Sülaymen Şah türbesinde görevli askerlere lojistik yardım götüren konvoyunun Suruç üzerinden Suriye'ye giriş yaptığını belirten yerel kaynaklar bölgenin IŞİD denetiminde olmadığını belirtti. Alınan bilgiye göre giriş yapılan bölge PYD kontrolünde.

IŞİD Deyr-ez Zor'a çekiliyor

Radikal'in haberinin diğer bir yalanı da yerel kaynaklardan alınan bilgilerle ortaya çıktı. PYD bölgesi üzerinden giren Türk Silahlı Kuvvetlerinin geçiş rotasında IŞİD'in sadece yol denetimi yapan bir iki kişilik ekiplerinin olduğu örgütün asli güçlerinin Deyr-ez Zor'a çekildiği bildirildi. 

Başbakan'ın açıklamasını çarpıttılar

Başbakan Erdoğan'ın da yerel kaynaklardan alınan bilgileri doğrulayan "Dert IŞİD ile değil. Konvoyumuzun bütün şeyi Süleyman Şah türbesine götürülecek yardımlarla alakalı." açıklaması ise Radikal tarafından IŞİD ile bir sürtüşme varmış gibi verildi. Türk sİlahlı Kuvvetlerinden konu üzerinde bir açıklama yapılmazken bölgedeki yerel kaynaklar bu tür konvoyların rutin olduğunu ancak bögledeki riskler nedeni ile sözkonusu konvoyda güvenlik önlemlerinin yüksek olmasının doğal olduğunu belirtti. 

Haber Seyret - Özel Haber - Levent Kemal

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İstanbul trafiğini rahatlatacak proje
Türkiye
Türk boya devinin kurucusu vefat etti
Dünya
İngiltere'de skandal program

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu