İlk tur oylamasında Cumhurbaşkanı seçilemedi

İlk tur oylamasında Cumhurbaşkanı seçilemedi


Lübnan'ın Cumhurbaşkanı seçimlerinde adaylardan hiçkimse oyların üçte ikisini alamadığı için İkinci tur yarın olacak.

Lübnan'da bugün yapılan cuhurbaşkanlığı seçimlerinde adayların hiçbiri üçte iki oy alamadığı için yeni cumhurbaşkanı bugünlük seçilemedi.Yeni seçilecek cumhurbaşkanı için ilk tur için 128 sandalyeli meclisin üçte ikisinin oyunu, ikinci turdaysa salt çoğunluğun oyunu alması gerekir. 

Adaylardan Lübnan Güçleri Partisi Başkanı Samir Caca 48, Ulusal Direniş Cephesi Milletvekili Henry Hılu 16 oy alırken, bağımsız kadın aday Nadina Musa hiç oy alamadı. Cumhurbaşkanlığı için henüz adaylığını açıklamayan Ketayip Partisi Lideri ve eski Cumhurbaşkanı Emin Cemayel için ise sandıktan 1 oy çıktı. Boş oy sayısı 52, geçersiz oy sayısı ise 7 olarak açıklandı.

Lübnan meclisindeki 128 milletvekilinden 124'ü oylamaya katılırken, Başbakan Temmam Selam ve kabinenin tüm bakanları da oylarını kullandı.

Hizbullah'ın içinde bulunduğu 8 Mart Hareketi üyeleri, oy verme işleminin ardından meclisi terk etti. 

Meclis Başkanı Nebih Berri, ikinci tur oylama işlemini 30 Nisan Çarşamba gününe erteledi. 

SANDIKTA İÇ SAVAŞ KURBANLARINA 4 OY ÇIKTI

Lübnan iç savaşında işlediği suçlar yüzünden hapis yatan eski falanjist komutan Semir Caca'nın adaylığı, iç savaşta öldürülen 4 isime atılan geçersiz oylarla protesto edildi.

Lübnan Güçleri Partisi Lideri ve eski falanjist komutan Semir Caca, cumhurbaşkanlığı için adaylığını açıklayan ilk isimdi. Lübnan Güçleri Partisi, eski Başbakan Refik Hariri'nin başkanlığını yaptığı 14 Mart Hareketi içinde yer alıyor. 14 Mart Hareketi ilk turda Caca'yı destekleyeceğini açıklamıştı. Caca, Hizbullah ve Suriye rejimi karşıtlığıyla tanınıyor.

Dürzi Lider Velid Canpolat’ın başkanlığını yaptığı Ulusal Direniş Cephesi ise milletvekili Henry Hılu’yu desteklediklerini ilan etmişti.

Lübnan'nın ilk ve tek kadın cumhurbaşkanı adayı olan avukat ve aktivist Nadina Musa bağımsız olarak aday olmuştu. 

Henüz adayını açıklamayan Hizbullah ve Reform ve Değişim Akımı’nın da içinde bulunduğu 8 Mart Hareketi'nin, eski General Mişel Avn’ı ikinci turda aday göstereceği iddia ediliyor.

Yine 14 Mart Hareketi içinde yer alan Ketayip Partisi Lideri Emin Cemayel ise ilk turda 14 Mart Hareketi içindeki "birliği" vurgulamak ve Caca'yı desteklemek üzere adaylığını açıklamamıştı. Hizbullah'la diyalog kanallarının açık tutulması gerektiğini söyleyen Cemayel'in haftaya kadar adaylığını duyurması bekleniyor.  

Anayasanın belirlediği süre olan 25 Mayıs 2014 tarihinden önce cumhurbaşkanının belirlenmemesi durumunda Başbakan Temam Selam cumhurbaşkanlığı görevini de yürütecek.

Lübnan meclisinde Hizbullah ve ortaklarıyla, onların muhalifi olan 14 Mart Hareketi’nin sandalye sayılarının birbirine yakın olması ve özellikle Suriye’deki iç savaştan sonra daha da derinleşen siyasi kutuplaşma adayların üçte ikilik çoğunluğa ulaşmasını zorlaştırıyor. 

Lübnan’da 1943'te varılan ulusal mutabaka göre, Maruni Hıristiyan olması gereken cumhurbaşkanı meclis tarafından seçiliyor. Lübnan'da cumhurbaşkanlığı seçimi için resmi adaylık başvurusu gerekmiyor. Meclis, resmi olarak adaylık başvurusunda bulunmayan bir kişiyi de cumhurbaşkanı seçebiliyor. 

Boşluk oluşmaması için yeni cumhurbaşkanının, mevcut cumhurbaşkanının görev süresi bitmeden seçilmesi gerekiyor. Mevcut Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman’ın görev süresi 25 Mayıs 2014'te sona eriyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu