98 bin 823 Çocuk Yetim

98 bin 823 Çocuk Yetim


Suriye'deki iç savaş yüzünden onlarca insanın evsiz kaldığı ve katledildiği bu insanlık dramının sonucu çok ağır. 10 bin insan hayatını kaybetti.

Beşar Esad'ın yaptığı katliam yüzünden ülkenin hali hiç iyiye gitmeyerek verilen bilançonun sonucu çok ağır. Verilen rakamlarda 10 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği ve 98 bin 823 çocuğunda yetim kaldığı gözler önüne seriliyor. 4,3 milyon çocuk ise yardıma muhtaç. 

Dünyanın tüm çocuklarına armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın kutlandığı bugün, sadece Suriye içindeki yardıma muhtaç çocuk sayısı 4,3 milyonu bulurken, savaş nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 10 bini geçti.

Suriye’de 2011’de başlayan insani krizin aralıksız devam etmesi nedeniyle çocukların hayatları gün geçtikçe daha dramatik bir hal alıyor. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) verilerine göre, Suriye’deki çatışmalardan bugüne kadar 5,5 milyon çocuk etkilendi. Bu rakam, ülkedeki toplam çocuk sayısının yüzde 56’sını oluşturuyor. Savaşın acı bilançosuna göre, bugüne kadar 10 bini aşkın Suriyeli çocuk çatışmalarda hayatını kaybetti. 8 binin üzerinde çocuk ise yalnız başına sınırı geçerek çevre ülkelere sığındı.

ÇOCUK MÜLTECİ SAYISI 1,3 MİLYONU AŞTI

Suriye’deki çatışmaların neden olduğu insani kriz gün geçtikçe ağırlaşırken, geçen yıl 260 bin olan çocuk sığınmacı sayısı 1 milyon 311 bini aştı. Komşu ülkelere sığınmak zorunda kalan çocukların yaklaşık 425 bini ise 5 yaşın altında. Oxford Research Group’un verilerine göre, Suriye rejiminin Gota’ya yönelik kimyasal silah saldırısında 128 çocuk hayatını kaybetti. Suriye Devrimi İstatistikleri Merkezine göre ise Suriye’de halen 18 yaşından küçük 11 bin 525 çocuk gözaltında tutuluyor.

Suriye’deki savaşın en büyük mağduru konumundaki çocuklara acil insani yardım gönderilmesi konusunda da büyük zorluk yaşanıyor. UNICEF’e göre, Suriye içerisinde yardıma muhtaç 4,3 milyon çocuk var. Ayrıca, abluka altında veya erişilmesi zor bölgelerdeki 5 yaşın altındaki çocuk sayısı ise 323 bine ulaştı.

Öte yandan, Suriye ve komşu ülkelerde yaşayan 5,5 milyon çocuğa acil insani yardım yapılması gerekiyor. Suriye’de Şiddet ve İhlalleri Belgelendirme Merkezi'ne göre, 98 bin 823 çocuk çatışmalar nedeniyle yetim kaldı. UNICEF’in verilerine göre ise okul çağındaki çocukların yüzde 40’ı ihtilaf nedeniyle okula devam edemiyor. Ülkedeki okulların yüzde 18’i ise çatışmalarda hasar görmüş durumda ya da barınak olarak kullanılıyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği verilerine göre ise Mısır’da 59 bin 596, Irak’ta 90 bin 247, Ürdün’de 310 bin 820, Lübnan’da 537 bin 633 ve Türkiye’de ise 379 bin 792 Suriyeli çocuk bulunuyor. 37 bin 498 Suriyeli çocuk ise mülteci olarak komşu ülkelerde doğdu.

TÜRKİYEDE'Kİ ÇOCUKLAR DAHA ŞANSLI

Türkiye’de bulunan 379 bin 792 Suriyeli çocuğun 111 bini, 5 yaşın altındakilerden oluşuyor. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) verilerine göre, Türkiye’deki Geçici Barınma Merkezlerinde (GBM) 119 bin 169 Suriyeli çocuk yaşıyor. Bu rakam, barınma merkezlerinde konaklayan toplam Suriyeli sayısının yüzde 54,5’ini oluşturuyor. Türkiye vicdanının bir yansıması olarak mümkün olan en iyi koşullarda misafir edilen Suriyeli çocuklar, Türkiye’de bir yandan eğitim hayatlarına devam ederken, diğer yandan da psikolojik destek alıyor.

 68 BİNİN ÜZERİNDE ÇOCUK EĞİTİM GÖRÜYOR

AFAD yetkililerinin verdiği bilgilere göre, 68 bin 638 Suriyeli çocuk eğitimlerine Türkiye’deki barınma merkezlerinde kurulan okullarda devam ediyor. Bu okullarda sene kaybetmemeleri için çocuklara, Suriye okullarındaki müfredata uygun dersler veriliyor. Suriyeli çocuklar ayrıca, Türkçe dersleri de alıyor.

Çatışmalardan bunalan Suriyeliler için Türkiye’de hayat devam ederken, yeni doğan her çocuk tüm misafirler için umut kaynağı olmaya devam ediyor. Türkiye’deki barınma merkezlerinde bugüne kadar 11 bin 249 Suriyeli çocuk doğdu.

SURİYELİ ÇOCUKLAR 23 NİSAN'I BURUK KUTLUYOR

Türkiye’de bulunan Suriyeli çocuklar tüm ülkede kutlanan 23 Nisan etkinliklerine de katılıyor. Geçen sene İzmir’de uluslararası düzeyde yapılan 23 Nisan çocuk şenliğine 135, bu sene Gaziantep’te gerçekleştirilen etkinliklerde 220 Suriyeli çocuk yer aldı.

SÜRGÜNDEKİ UMUT

AFAD, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir video hazırladı. "Sürgündeki Umut" adı verilen 3.24 dakikalık videoda, Türkiye'deki kamplarda kalan Suriyeli çocukların ağzından gündelik hayat anlatılıyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu