SPK'dan 108 kişiye borsa yasağı

SPK'dan 108 kişiye borsa yasağı


SPK, 108 kişi hakkında 2 yıl süreyle borsalarda geçici işlem yapma yasağı getirilmesine karar verdi.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat çerçevesinde incelenmesi sonucunda, haklarında suç duyurusunda bulunulmasına karar verilen ve suça konu işlemlerin gerçekleştirildiği hesapların sahibi olan 108 kişi hakkında, 2 yıl süreyle borsalarda geçici işlem yapma yasağı getirilmesine karar verdi.

SPK haftalık bültenine göre, Finansbank 3 milyar 211 milyon 500 bin liralık, Aktif Yatırım Bankası 2 milyar 500 milyon liralık, Mercedes-Benz Finansman Türk 1 milyar 34 milyon 915 bin liralık, Boyner Perakende ve Tekstil Yatırımları 300 milyon liralık, Koç Finansman 295 milyon liralık, Şeker Finansal Kiralama 100 milyon liralık, Erişim Faktoring 35 milyon liralık ve SGT Sanayi ve Ticari Ürünler Dış Ticaret 500 bin liralık borçlanma aracı ihracı için Kurul'a başvurdu.

Bagfaş Bandırma Gübre Fabrikaları 36 milyon liralık bedelli sermaye artırımı, İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı 50 milyon 400 bin liralık, Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı 24 milyon 261 bin 296 liralık, Lokman Hekim Engürüsağ Sağlık Turizm Eğitim Hizmetleri ve İnşaat Taahhüt AŞ 8 milyon liralık ve İş Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı 7 milyon 998 bin 480 liralık bedelsiz sermaye artırımı için SPK'ya başvurdu.

Kurul, Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı'nın 250 milyon 526 bin 508 liralık, Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın 106 milyon 200 bin liralık, Transtürk Holding'in 5 milyon liralık ve Vanet Gıda Sanayi İç ve Dış Ticaret AŞ'nin 5 milyon liralık bedelli sermaye artırımı ile Mepet Metro Petrol ve Tesisleri Sanayi Ticaret AŞ'nin 20 milyon 350 bin liralık bedelsiz sermaye artırımı başvurusunu onayladı.

Deniz Faktoring AŞ'nin 1 milyar 200 milyon liralık ve Türk Ekonomi Bankası'nın 1 milyar 70 milyon 500 bin liralık borçlanma aracı ihracı başvurusunu onayladı.

- Yaklaşık 4,5 milyon liralık dari para cezası

SPK, Tivak Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret AŞ, Bilici Yatırım Sanayi ve Ticaret AŞ (BLCYT), Baysan Trafo Radyatörleri Sanayi ve Ticaret AŞ (BAYRD), Denge Yatırım Holding AŞ (DENGE) ve Hitit Holding AŞ (HITIT)  pay piyasasında gerçekleştirilen işlemlerin Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat çerçevesinde incelenmesi sonucunda, SPKn’nun 115. maddesi uyarınca 24 kişi hakkında suç duyurularının yapılmasını kararlaştırdı.

Kervansaray Yatırım Holding AŞ'nin (şirket)  SİS Sayılgan İplik Tekstil Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ ile devralma suretiyle birleşmesi neticesinde, şirket sermayesini temsil eden payların yüzde 72,87’sine sahip olarak yönetim kontrolünü elde eden Zeynep Tümer’in Kurul karar tarihinden itibaren 6 iş günü içerisinde şirketin diğer ortaklarına yönelik olarak pay alım teklifinde bulunmak üzere Kurul'a başvurmaması nedeniyle Zeynep Tümer'e 3 milyon 436 bin 942 lira idari para cezası verdi.

Kurul ayrıca Levent Erdoğan'a 269 bin 500 lira ve 21 bin 560 lira, Goldart Holding AŞ'ye 369 bin 834 lira, Yavuz Selim İnal'a 369 bin 834 lira ve Öztürk Şerefoğlu'na 369 bin 834 lira idari para cezası verdi.

- SPK, 108 kişiye 2 yıl süreyle borsalarda geçici işlem yapma yasağı getirdi

Bilici Yatırım Sanayi ve Ticaret AŞ (BLCYT), Baysan Trafo Radyatörleri Sanayi ve Ticaret AŞ (BAYRD), Denge Yatırım Holding AŞ (DENGE) ve Hitit Holding AŞ (HITIT) pay piyasasında gerçekleştirilen işlemlerin Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat çerçevesinde incelenmesi sonucunda, haklarında suç duyurusunda bulunulmasına karar verilen ve suça konu işlemlerin gerçekleştirildiği hesapların sahibi olan 108 kişi hakkında, 2 yıl süreyle borsalarda geçici işlem yapma yasağı getirilmesine de karar verildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Rüşvetten tutuklanan hakimin serveti ortaya çıktı
Türkiye
İpsala Sınır Kapısı'ndan geçişler başladı
Dünya
Mısır'da darbe karşıtı 128 kişi, 3 ila 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Hava Durumu

11°
Detaylı Hava Raporu