Hayat içeren gezegen bulundu mu?

Hayat içeren gezegen bulundu mu?


Bilim insanlarının bulgularına göre, en yakın yıldız sisteminde hayat içeren 114 gezegen bulunması, hiç de sürpriz sayılmayacak bir gelişme.

Bilim insanları, güneş sistemimizin yakınında 114 uzaylı gezegen keşfettiler. İlginçtir ki, yeni keşfedilen uzaylı gezegenlerin çoğu "Dünya'ya benzer yaşam koşullarına" sahip olabilr. Araştırmacılar yeni buluşlarının, Güneş'e en yakın yıldızlarının yörüngesinde olduğunu doğruladı.

Webtekno sitesinde yer alan habere göre yeni keşfedilen onlarca gezegen arasında Gliese 411b adındaki sıcak bir Süper-Dünya, kaya mimarisine sahip ve Dünya'nın en çok benzediği gezegen konumunda. Gliese 411b, bize en yakın dördüncü Güneş Sistemi'nde bulunuyor.

Ayrıca uzmanlar, Gliese 411b'nin yakınındaki yıldızların Güneş Sistemi gibi hareket ettiğini vurguluyor. Yani Dünya ve komşuları gibi yörüngesel bir hareket söz konusu. Üstelik komşu gezegenler de, güneş sistemine benzer özellikleri ile dikkat çekiyor. Söz konusu keşif Hertfordshire Üniversitesi liderliğinde uluslararası bir gökbilimci grubu tarafından gerçekleştirildi.

Gliese 411b

Bu keşifler, Hawai'teki Keck-I teleskopunu kullanan Amerikalı gökbilimcilerin 20 yılda yaklaşık 1.600 yıldız hakkında 61.000 adet gözlem yapmaları sayesinde mümkün oldu.

Gözlemler, 1996 yılında gökbilimciler Steve Vogt ve Geoffrey Marcy tarafından, Kaliforniya Üniversitesi kaynakları ve Carnegie Bilim Enstitüsü'nden Paul Butler tarafından Washington'da başlatılan Lick-Carnegie Exoplanet Survey projesinin bir parçası konumunda.

Şimdilerde araştırmayı yöneten Profesör Doktor Mikko Tuami, "Yıldızlara baktığımızda, tümünün etrafında dönen gezegenleri düşünmek büyüleyici. Bu yeni gezegenler, gezegen sistemlerinin oluşum süreçlerini daha iyi anlamamıza ve gezegenleri doğrudan imgelemeye yardım olacaklar. Bu veriler açık ara en önemli başarımız" ifadelerini kullanıyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Cumhurbaşkanlığı korumalarına yeni yerli silah
Türkiye
Bakan Kaya, rahatsızlanan yolcuya ilk müdahaleyi yaptı
Dünya
AB'den Türkiye açıklaması

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu