Sendikalara Taksim'de 1 Mayıs müdahalesi

Sendikalara Taksim'de 1 Mayıs müdahalesi


Sendikalardan oluşan 1 Mayıs Komitesi'nin, Gezi Parkı merdivenlerinde basın açıklaması yapmasına polis izin vermedi. Komite üyeleri açıklamada direnince çevik kuvvet ekipleri biber gazı sıktı çevik, kalabalığı dağıttı.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin oluşturduğu 1 Mayıs Komitesi, 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanmasıyla ilgili Gezi Parkı'nda açıklama yapmak için biraraya geldi.

Polisin, basın açıklamasını Gezi Parkı'nda değil de Fransız Konsolosluğu önünde yapılması önerisine DİSK üyeleri önce itiraz etti. İkinci görüşmenin ardınan DİSK Başkanı Kani Beko basın açıklamasını Fransız Konsolosluğu önünde yapmayı kabul etti. Ancak beraberindeki sendika üyeleri buna itiraz edip Gezi Parkı'na doğru yürümeye başladı.

Polis grubu, basın toplantısını yaptığı Taksim Hill Oteli önüne kadar püskürttü, daha sonra uyarılara rağmen dağılmayan gruba “Meraklı kalabalık uzaklaşın yoksa müdahale etmek zorunda kalacağız” anonsu yaptı.

Önceden tedbir alan çevik kuvvet ekipleri, Gezi Parkı merdivenleri önünde barikat kurarak sendikacıların içeri girmesine engel oldu. Polis Gezi Parkında ısrar eden sendika üyelerine biber gazı ve TOMA’lardan sıkılan tazyikli sularla müdahale etti. 

DİSK Başkanından AYM göndermesi

Polis çemberi arasında açıklama yapan ve 1 Mayıs’ta Taksim’de olacaklarını söyleyen DİSK Başkanı Kani Beko,“Anayasa Mahkemesi kararını ayaklar altına alan hükümeti, Vali’yi ve Başbakan’ı Anayasa'ya saygılı olmaya davet ediyorum” dedi.

Beko'nun bu çıkışı akıllara yakın zamanlar milli değer ve kurumların alyehinde kararlar alan Anayasa Mahkemesi'nin bu konuda da siyasi bir aktör olup olmayacağı sorusunu getirdi. 

Adres Yenikapı

Başbakan Erdoğan, 1 Mayıs'ı Taksim Meydanı'nda kutlama taleplerine, "Miting mi yapacaksın, git Yenikapı’da yap. Miting mi yapacaksın, git Maltepe'de yap" demişti.

Erdoğan, "Esnafımızın camını çerçevesini indirebilecek şekilde, yok Taksim Meydanı'nda, yok Kadıköy Meydanı'nda, yok şurada, yok burada...Bu tür şeyleri yapmak mümkün değil. Kesinlikle artık bunlara fırsat vermeyeceğiz" diye belirtmişti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu