Gazprom ile pazarlıklar başlıyor

Gazprom ile pazarlıklar başlıyor


Türkiye, Avrupa ülkelerine göre pahalı fiyattan satın aldığı Rus gazında indirim istiyor. Rus şirketi Gazprom ile indirim için ilk görüşme bugün.

Türkiye, doğalgaz ihtiyacının büyük bölümünü karşıladığı Rusya'dan fiyat indirimi istiyor. Bu doğrultuda ilk temas Rus Gazprom Şirketi yetkilileri ile Enerji Bakanı Taner Yıldız arasında bugün gerçekleşecek. 

"Anlaşmalar revizyon hakkı doğuruyor"

Bir işadamı heyetini kabulünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Yıldız, "Gazprom Başkanı Medvedev ile bugün görüşeceğiz. 'İndirim bizim için söz konusu değildir' dediklerini duyduk. Anlaşmalar Türkiye'ye revizyon hakkı doğuruyor. Bize Rusya'dan özel sektör eliyle ve uygun fiyatlarla gaz girişi olması lazım" dedi.

Yıldız, Türkiye'nin ne kadar indirim talep ettiğine ilişkin sorulara ise yanıt vermedi. Türkiye'nin Rusya'dan gaz satın aldığı iki hattan "Batı Hattı" olarak bilinen hat, Ukrayna üzerinden geçerek Türkiye'ye geliyor. Rusya ile Ukrayna arasındaki sorunlar nedeniyle bu hat sık sık kapasitesinin altına düşüyor.

Rusya, Türkiye'nin gaz açığını Karadeniz altından geçerek Türkiye'ye ulaşan ikinci hat olan "Mavi Akım Hattı"nın kapasitesini artırarak kapatıyor. Görüşmede Ukrayna krizinin Türkiye'nin gaz tedariki üzerine etkilerinin yanısıra Rus gazının Avrupa'ya ulaştırılmasını hedefleyen Güney Akım projesinin Türkiye topraklarından geçmesi alternatifi de değerlendirilecek. 

Bakan Yıldız, Gazprom Başkanı Alexander Medvedev ile bugün akşam saatlerinde Bakanlar Kurulu toplantısının ardından biraraya gelecek. 

"Tankların bekleyecek hali yok"

Enerji Bakanı Taner Yıldız'a, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile Bağdat yönetimi arasında petrol satışı konusunda hâlâ anlaşma sağlanamadığı da hatırlatıldı. Ceyhan'da tanklarda 1 buçuk milyon varil Kuzey Irak petrolü depolandığını hatırlatan Yıldız, "Üretilirse biz iletiriz. Bu petrolün tanklarda bekleyecek hali yok" dedi. 

Kuraklık elektrik üretimini etkileyebilir

Bakan Yıldız bu yıl Türkiye genelinde yaşanan kuraklığın elektrik üretiminde sıkıntıya yol açabileceğini de söyledi. 

"Yağmur yağmazsa, kar yağmazsa suyumuz olmaz, suyumuz olmazsa da istediğimiz oranda elektrik üretemiyoruz. Özellikle Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde bulunan rezervuarlı, havuzlu barajların seviyelerinin bu yıl düşük olduğunu gördük. Özellikle mart ve nisan ayındaki yağmurların da beklediğimiz oranda gerçekleşmediğini gördük. Bakalım önümüzdeki aylarda artış olursa ne âlâ, yoksa barajlarımızda üretilecek elektriğimizin daha da azalacağını ne yazık ki söylemek durumundayım."

Yıldız, açık olması durumunda elektrik ihtiyacının İran ve Gürcistan'dan yapılacak ithalat yoluyla karşılanacağını da belirtti. 

Kaynak: Al Jazeera

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Komandolar K.Irak'a girdi
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Irak ordusundan Peşmerge açıklaması

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu