Halep: Bombaların Altında Yaşamak

Halep: Bombaların Altında Yaşamak


Esed Rejiminin yerleşim bölgelerine düzenlediği saldırılarda kullandığı TNT yüklü varil bombaları sayısız insanın ölümüne yol açarken, şehirleri de birer enkaza çeviriyor. Bu enkazın ve bombaların altında insanlar hala yaşamaya devam ediyor. Syrianfreedom.org da yayınlanan bir analiz, bu zorlu yaşam mücadelesini gözler önüne seriyor.

Vakit gece yarısına yaklaşırken aile üyeleri Halep’in Anadan mahallesindeki bir balkonda titreyerek bekliyorlardı. Uykuları üzerlerinde gezinen, rejimin yolladığı  bir helikopter pilotunun gece vardiyasıyla bölünmüştü. Helikopter pervanesinin sesiyle beraber bölgedeki direniş gruplarından gelen yeni haberlerin duyulduğu telsiz sesini dinlediler.

Helikopterin yakın bir şehirde iki varil bombası attığı haberi geldi. Biliyorlardı ki bir helikopter dört varil bombası taşıyabiliyordu. Diğer ikisinin atılmasını beklediler. Altlarında, bir yer altı sığınağının ışığı yandı. Kansa Laila balkona çıktı ve üzerinde birkaç kat kıyafet olmasına rağmen gece ayazında titriyordu. “Alarm sesine uyandım, o yüzden titriyorum." dedi mahalle sakinlerinin kurduğu uyarı sistemini kastederek.  “Korku da insanı titretiyor.”

Gökyüzündeki yıldızlara  rağmen, 14,5 milimetrelik tüfeklerden çıkan kırmızı çizgiler dizisi gökyüzünü kapladı.Sonunda helikopterin sesi arttı ve bir savaş uçağı ile yer değiştirdi.

“Biz artık savaş uçaklarını ciddiye almıyoruz. Bunlar, normal roketler ama helikopterler varil bombaları atıyorlar. Her yeri yıkan varil bombaları.” dedi Laila.

Suriye'de savaş başlayalı 3 yıl oldu ve savaş orkestrası artık ülkenin en büyük şehrinde günlük devam eden sıradan bir ses oldu. Şehrin yavaş yavaş yıkılmasının ve hayat mücadelesi verirken küçülen nüfusun vahim sesi... 3 aydan fazladır Halep'in muhaliflerin elinde olan mahalleler neredeyse her gün atılan varil bombalarıyla saldırıya uğruyorlar.

Aktivistlere göre 2000 kişiden fazla bu saldırılarda hayatını kaybetti. Hala şehirde kalanlar, Beşşar Esed'in bu acımasızlığına dayanmaya kendilerini öyle ayarlamışlar ki bu artık ölümcül bir inat halini almış...

Bir ayakkabı mağazasında bir kadın topuklu ayakkabı deniyor ama kaçmaya uygun olmadığı için ayakkabıları münasip görmüyor... Kıvırcık saçlı büyük kahverengi gözlü 1 yaşındaki bebek şimdilik sadece mırıldanabiliyor ama bir kelimeyi çok iyi söyleyebiliyor, "düştü". Altı farklı tipte gazın satıldığı derme çatma bir gaz istasyonunda çalışan Muhammed isimli genç, "Bir varil düştüğünde 10 dakika sonra herkes yaptığı işe devam eder" diyor.

“Saatler önce, Sakhour kavşağına bir varil bombası düştü, 3 araca isabet ederek 8 kişinin ölümüne sebep oldu. Ortalık kan revan olmuşken motorsikletliler durup olan biteni izlediler. Ertesi gün insanlar orada hiç bir şey olmamış gibi oradan geçtiler, parçalanan araçlarsa kıyameti andıran şehir manzarasında fazladan bir aksesuar oldu. Her gün televizyon ekranlarında ölülerin isimlerini görüyoruz, artık sadece bir rakam gibi görünmeye başladılar." diyor biri. "Ben küçükken biri öldüğünde 40 gün yasını tutardık, televizyonlar açılmazdı. Şimdiyse birileri bir yerde ölüyor ve sen sadece geri dönüp bir pembe dizi izlemeye başlıyorsun."

Hükümetin Aralık'ın (2013) sonlarındaki misket bombası saldırısından beri, şehirler ve varoşlar bu saldırıların yangınlarını değiş tokuş etmeye başladılar. Biri sönerken diğeri yanmaya başlıyor.

Geçen günlerde Halep'te bir sebze dükkanında bir savaş uçağının gürültüsü bütün alışverişi ve muhabbeti durdurdu. Çağla bademleri ve marullar bir anlığına unutuldu ve herkes yüzünü sesin geldiği yöne doğru çevirdi. Sürücüler yavaşlayıp yukarı bakmak için pencerelerinden başlarını çıkardılar. Gürültü bitene kadar bile değil, havada dalgalı beyaz bir iz kalana kadar, ve sonrasında herkes kendi olağan meşguliyetlerine geri döndü. O sıradaysa o uçak başka bir Halep semtine doğru gidiyordu.

 Markete doğru arabayı sürerken Saleh Laila anlatıyor; "Eğer bir helikopter olmuş olsaydı onu varilleri atıp bitirene kadar izlemeye devam ederlerdi, sonra da bir kargaşa başlar, arabalar birbirlerinin üzerine doğru sürülür, insanlar buradan kurtulabilmek için koşuşturmaya çalışırlardı.”

Kaynak: syrianfreedom.org

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu