529 idama karşı 'Bir İnsan' çığlığı

529 idama karşı 'Bir İnsan' çığlığı


Bir İnsan Topluluğu'nun Mısır'daki katliamı ve idamları protesto için düzenlediği eylem devam ediyor.

Mısır'da yapılan katliamlar ve son olarak 529 kişi hakkında verilen idam kararlarını protesto etmek üzere program düzenlendi. Saat 16:00'da Sefaköy Metrobüs çıkışında başlayan protesto gösterisine Erem Şentürk, Arş. Yazar Turan Kışlakçı, İhvan Türkiye Temsilcisi Ahmet Yusuf, sanatçı Uğur Aslan, yazar Abdurrahman Dilipak da katıldı Gösterilerde Grup Yürüyüş ve sanatçı Eşref Ziya da sahne alıyor.

Haberin Foto Galerisi

Halkın büyük desteğiyle yapılan gösterilerde "Katil Sisi" ve "Katil Esed" sloganları birlikte atılıyor.

Eylemden görüntüler için tıklayın

EYLEMLE İLGİLİ "İŞTE BİR İNSAN" TOPLULUĞU TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA

"Mısır'ın seçimle işbaşına gelen tek Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi, 3 Temmuz 2013'te kanlı bir darbeyle görevden uzaklaştırıldı. Sonrasında yaşanan çatışmalarda binlerce insan hayatını kaybetti.

Tüm dünyanın izlemekle yetindiği, adına "darbe" dahi diyemediği bu süreç dünya demokrasi tarihine kara bir leke olarak yazılmıştır. "Biz kediye kedi deriz" diyen batı dünyası apaçık darbeye darbe diyememiştir. Dünyanın gözleri önünde insanlık suçu işlenmektedir.

Mısır'da bu hafta 529 İhvan-ı Müslimin Hareketi taraftarı, yargılandıkları ikinci duruşmada idama mahkûm edilmiştir. Darbe hükümetinin hukuksuz yargısı tarafından tamamen siyasi mülahazalarla verilmiş olan idam kararları Mısır'daki antidemokratik sürecin yeni bir yansıması olarak karşımızda durmaktadır. Bizler BİR İNSAN TOPLULUĞU olarak bu hukuksuz kararı şiddetle kınıyoruz. Zira bu karar inanan insanlara karşı yapılan açık bir zulümdür. Bizler zulmü alkışlamayız zalimi de asla sevmeyiz.

Mısırda 529 idam kararı , bağımsız bir yargının aldığı karar değildir. Bu karar cuntanın ölüm listesidir.
Mısır darbe mahkemeleri "savunma hakkını" ihlal ederek aldığı idam kararları ile toplum üzerinde baskı kurmuştur. Alınan bu kararlar hukuk dışıdır asla kabul edilemez.

Okyanus sahillerine 529 balina vursa feryat ederler, Mısır'da insanların idam edilecek olmasına ses çıkarmamasına anlam veremiyor bu karar karışısında sessiz kalan herkesi ayrıca kınıyoruz.

Bizler, BİR İNSAN TOPLULUĞU olarak uluslar arası kamuoyunu, bu hukuksuz idam kararlarını kınamaya ve durdurmaya davet ediyoruz. Mısır'ın siyasi hayatında tamir edilmesi güç tahribatlara neden olacak idam kararlarının bir an önce kaldırılmasını ve başta Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi olmak üzere tüm siyasilerin serbest bırakılmasını istiyoruz.

Bu vesileyle, 21'inci yüzyılın utanç vesikası olan başta Suriye, Irak, Doğu Türkistan, Filistin ve Arakan olmak üzere yeryüzündeki tüm vahşetlerin son bulması için de uluslar arası kamuoyunu göreve davet ediyor, Siz değerli İSTANBULLURI Bu zulme karşı ses vermeye davet ediyor herkese saygılar sunuyoruz.
Değerli basın mensuplarımızın bilgilerine."

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

  • BARIŞ

    20 Nisan 2014 21:21

    Cevap Ver

    Rabbimiz hepinizden razı olsun inşallah güzel bir organizasyondu..

Gündem
Kadir Topbaş istifa etti
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Suriye görüşmelerinde diplomasi atağı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu