Medyayı karıştıran fotoğrafa yalanlama!

Medyayı karıştıran fotoğrafa yalanlama!


Bugün bazı haber sitelerinde yayınlanan ve Suriye'nin Lazkiye ilinin Keseb beldesinde çekildiği iddia edilen bir fotoğraf sosyal medyada tartışma konusu oldu.

Bugün bazı haber sitelerinde yayınlanan ve Suriye'nin Lazkiye ilinin Keseb beldesinde çekildiği iddia edilen bir fotoğraf sosyal medyada tartışma konusu oldu. Söz konusu fotoğraf ve ilgili haber şu şekilde:

''Sosyal medyayı birbirine katan bu fotoğraf Suriye’de çekildi. Tüm dünyanın tepkisini çeken fotoğrafta daha bebek yaşta küçük bir çocuk yerde oturuyor. Etrafında silah tutan bir sürü adam. Çocuk şaşkınlıkla kendisine doğrultulan silahlara bakıyor.

Sham Times adlı internet sitesinde yer alan habere göre Özgür Suriye Ordusu taraftarınca sosyal medyada paylaşılan bu fotoğrafın altında “bizim en genç rehinemiz” yazıyor. Şoke eden bu fotoğraf kadar fotoğrafa yazılan yorum da tepki çekiyor.''

Özgür Suriye Haber Ajansı olarak bölgeden yeni gelen muhabirimiz Ümit Erdoğan aracılığıyla bu haberin doğru olamayacağını ifade ediyor ve diyoruz ki:

'' 1- Keseb'deki siviller 1,5 yıl önce kasabaya yerleşen şebbihalar yüzünden kasabayı terk etmiştir. Ayrıca kaçamayıp kalmak zorunda olan birkaç yaşlı ermeni aile de Türkiye'ye teslim edilmiştir. Bunun videosunu sitemizde haber olarak yayınlamıştık.

http://www.suriyehaberajansi.com/ermeniler-baasi-yalanladi-video-1013h.htm

2- Keseb muhaliflerin kontrolüne girdiğinde hiçbir esir alınmamıştır.

3- Keseb'i alan 4 muhalif grup böyle bir poz verecek yapıda değildir.

4- Bu fotoğrafı muhalifler çekmiş olsa önce onlar yayınlarlardı.Fakat bu resim ilk önce Esed rejiminin sayfalarından yayılmıştır ve karalama amaçlıdır.''

Şu anda elimize ulaşan bir haber de bu görüşümüzü teyid ediyor. ''Yevmiyyat Yemeniyye'' isimli facebook sayfası bu fotoğrafı 11 Nisan 2014 tarihinde paylaşmış. Fakat Esed yanlısı sayfalar bunu alarak bugün Keseb'de olmuş gibi yayınladılar ve büyük bir skandala imza attılar. Milliyet ve Ülke Tv gibi yayın kuruluşları bu resmi Esed Rejimi lehine yayınladılar.

İşte o sayfanın yayınladığı fotoğraf:Bu da hesabun linki:

https://www.facebook.com/Diary.Yamaniy/photos/a.317457881677738.73493.317413008348892/611685708921619/?type=1&stream_ref=10s

Ayrıca Suriye ile ilgili haber yapan bir haber sitesi de, bu sayfadaki haberi yalanlayıcı haber yayınlayarak fotoğraftaki kişilerin giydikleri kıyafetlerin ve terliklerin Yemenlilere ait olduğunun teyid edildiğini söyledi. İşte o haberin linki:

http://all4syria.info/Archive/142751

Konuyla ilgili görüştüğümüz Suriye direnişine mensup bir komutan, Keseb'te hiç sivil tutsak bulunmadığını, bunun Suriye direnişini karalamak için ortaya atılan sayısız iftiradan biri olduğunu belirterek; böyle bir fotoğrafı çekenin ve paylaşanın değil asker , insan dahi  olamayacağını söyledi.

Özgür Suriye Haber Ajansı

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kadir Topbaş istifa etti
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Suriye görüşmelerinde diplomasi atağı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu