Prematüreler için eylem planı

Prematüreler için eylem planı


Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, prematüreliğe bağlı ölümler ve sakatlıkların önlenmesi amacıyla bir eylem planı çalışması başlatıldığını bildirdi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye'de son 5 yılın bebek ölüm nedenlerinde yüzde 27.7 ile prematüreliğin ilk sırada yer aldığını belirterek, prematüreliğe bağlı ölümler ve sakatlıkların önlenmesi amacıyla eylem planı hazırlandığını bildirdi. 

Müezzinoğlu, MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri'nin yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, Türkiye'de prematüre bebek doğumlarına ilişkin bilgi aktardı. 

Prematüre doğumların ve bu tür doğumlar sırasındaki ölümlerin en alt seviyeye çekilmesi için kadın ve üreme sağlığı ile ergen sağlığı konularında çeşitli projeler yürütüldüğünü ifade eden Müezzinoğlu, "Ülkemizde prematüreliğe bağlı ölümler ve sakatlıkların önlenmesi amacıyla bir eylem planı hazırlamak için çalışmalar başlatılmış olup, erken doğum eyleminde antenatal steroid uygulaması ve prematüre bebeğin bakımı ve izlenmesi ile ilgili çalışmalar devam etmektedir" değerlendirmesinde bulundu.  

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2012 yılında yayınlanan Erken Doğum Hakkında Küresel Eylem Raporu'nda Türkiye'nin 2010 yılı canlı doğum sayısının 1 milyon 298 bin 300, prematüre doğum oranın ise yüzde 11.97 olarak belirtildiğini kaydeden Müezzinoğlu, "2010 yılında 155 bin 400 prematüre bebek doğmuş, bu bebeklerin yüzde 4.8'i ise kaybedilmiştir. Ülkemiz son 5 yılın bebek ölüm nedenlerine bakıldığında da yüzde 27.7 ile prematürelik ilk sırada yer almaktadır" bilgisini aktardı. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
TSK tatbikatın seviyesini yükseltti.
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
L’Oreal’in sahibi öldü.

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu