İsrailli Arap gazeteci Beyrut ziyareti dönüşünde tutuklandı.

İsrailli Arap gazeteci Beyrut ziyareti dönüşünde tutuklandı.


"Lübnanı düşman bir ülke olarak görmüyorum" diyor Majd Kaayal. Kayyal, Lübnan'a Çalıştığı Lübnan gazetesinin kırkıncı yıldönümü kutlamasına katılmak için gitmişti.

Kayyal, 3 haftalık Lübnan ziyareti dönüşünde, İsrail Polisi ve Shin Bet güvenlik servisi tarafından, Cumartesi günü tutuklandı. Bir sonraki duruşma 22 Nisanda planlanıyor. Kayyal, Ürdün nehrinin geçerken durduruldu. Tutuklanma sebebi, Kayyal'ın düşman ülkeye ziyret yapması ve yabancı ajentalarla irtibat kurmasıydı.Tutukluluğu salı gününe kadar uzatılan Kayal'in bir avukatla görüşmesine izin verilmiyor. Kayal , dava hakkında medyaya konuşmayı yasaklayan emirle tutuklandı. Bazı siteler Kayal'in özgürlüğü için imza toplamakta.

Kayal 23 yaşında ve Hayfalı. 22 Mart'ta Önce Amman'a daha sonra Beyrut'a geçti. Zİyaret sebebi As-safir'in 40. yıldönümü adına verilen konferansa katılmak. Gazete, dünyadan farklı gazete ve yazarları davet etmiş ve özel bir davetiye göndermiş, diyor annesi.

Kayyal, Haaretz'e yaptığı açıklamada, İsrail polisine zarar verecek hiçbir şey yapmadığını ve bir suç işlemediğini belirtti. "Bana göre, Hayfa ve Lübnan arasında doğal bir bağ var. Ben Lübnanı düşman bir ülke olarak görmüyorum."

"Ben oraya, çalıştığım gazetenin organizasyonuna katılmak için gittim. Ziyaretim tamamen bölgedeki profosyonel sebebler, gazetecilik sorunları ve sosyal ve politik gelişmeler üzerine idi. Hiç bir kuralı çiğnemediğimi izah ettim. Benim yabancı ajanlarla görüştüğüm iddası ise asılsızdır." Kayyal dönüşünde sorularla karşılaşacağını tahmin ettiğini fakat tutuklanabileceğini ve günlerce bir avukatla görüşmesinin engelleneceğini tahmin etmediğini belirtti.

Shin Bet sorgulayıcılarının ona son yıllarda politik aktivitelerini sorduğunu da ekledi. Kayyal Lübnan'a ziyaretenin ve tüm Arap aleminden gazetecilerle buluşmanın onun için gerçekleşen bir hayal niteliğinde olduğunu facebook sayfasından duyurmuştu. Kayyal, son yıllarda İsrail Arap toplumunda, Balad partisi ile olan siyasi aktivitesi ve Necef'teki bedeilerle ilgili "Prawer Plan"a karşı gelmesiyle ünlenmişti. Kayyal Filistinlilerin problemleri üzerine makaleler yayınladı.

Arapça yazdığı makalelerde, Filistin toplumunnun İsrailde ve Gazze Batı Şeriada yüzleştiği problemleri ele alıyor. İsrail'de yaşayan Arapların uğradığı ayrımcılığı da yazmıştı. Kasım 2011'de Mavi Marmaraya katılarak İstanbul'dan Gazze'ye gitmişti. İsrail güçleri tarafından tutuklanmış, birkaç saat sonunda serbest bırakılmıştı.
 

Kaynak: Haretz.com
Çeviri: Merve Koyuncuoğlu

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Referandum ısrarı Kuzey Irak'ı felakete sürükler
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Keşmir'de 6 sivil hayatını kaybetti

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu