"Oysa biz şairleri hep solcu bilirdik"

"Oysa biz şairleri hep solcu bilirdik"


Dün akşam ilk bölümü yayınlanan Yedi Güzel Adam dizisine atfen bir yazı kaleme alan şair Kemalettin Bal "Oysa biz şairleri hep solcu bilirdik" diyerek aslında edebiyat dünyamıza ait değerlerimizi tanımayışımıza ve televizyon dünyamızın bize ait olanlara olan körlüğüne işaret ediyor.

Az Edebiyat dergisi yazı işleri müdürü Kemalettin Bal'ın "Yedi Güzel Adam" dizisine dair kaleme aldığı yazı:

"YEDİ GÜZEL ADAM

Solcu olmayan bir şairin(yedi güzel adamın) dizisi çekildi. Oysa biz hep solcu bilirdik şairleri. Oysa Allah sadece minareden seslenirdi bize ara sıra "tanrı" ısrarıyla... Oysa yeryüzünde kelimeler hep soldan soldan devirirdi sömürüyü düzeni... En güzel reklam metinlerini solcular yazardı, en güzel banka reklamlarında da onlar oynardı. En fiyakalı aşık onlardan çıkardı. Dağlarda Che Guera olunurdu. Mahpusta nazım. Kömür ocaklarında ölünürdü olmadı.

Okullarda din dersi hocası mahrecine ve gırtlağına basa basa "Allahın indinde, zinhar kafir" tekerlemeleri söylerken, solcu edebiyat öğretmenimiz bize en güzel şiirler okurdu. En güzel öğretmene aşık olurdu, kavgada en afili yumruğu o atar, kavganın ortasına nara gibi inerdi... 
Sonra vakitlerden bir gün vakti beşe bölen adamlar geldiler  Ve 7 güzel adam oldular şiirin tam ortasında... Ne güzel oldular... Mücahitlikten mütahitliğe evrilmeden tok ve diri ve adam sesleriyle...

Eyvallah abiler... Sizleri sevdik.
"

Not: TRT1'de yayınlanan Yedi Güzel Adam, Türk edebiyatında önemli yeri olan Cahit Zarifoğlu, Mehmet Akif İnan, Erdem Bayazıt, Rasim Özdenören, Sezai Karakoç, Nuri Pakdil ve Alaaddin Özdenören’in hayatlarını konu almaktadır.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Gündem
Doğu Guta'dan Erdoğan'a çağrı: Sizi ümitle bekliyoruz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
Maarif Vakfı Afganistan’da faaliyet izni aldı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu