Cezayir seçimlerinde yüzde 20 katılım

Cezayir seçimlerinde yüzde 20 katılım


Cezayir'de Buteflika yanlıları seçimi kazandıklarını iddia edip kutlama yaparken muhalifler seçim sonuçlarını tanımayacaklarını açıkladı. Seçime katılım oranı ise tartışmalı.

Cezayir'de cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları henüz açıklanmadı fakat mevcut cumhurbaşkanı Buteflika yanlıları zafer ilan etti. Muhalefet ise seçimlere hile karıştırıldığını iddia ederek tepkiş gösteriyor.Seçimlerdeki bir diğer ihtilaf ise katılım oranıyla ilgili. Resmi açıklamalarda katılım oranı yüzde 51 olarak ifade edilirken muhalifler yüzde 20'yi geçmediğini savunuyor.

Cumhurbaşkanı adaylarından eski Başbakan Ali Bin Felis seçimlerde "sahtecilik" yapıldığını iddia ederek, sonuçları kabul etmeyeceğini belirtti.

Felis, oy verme işlemlerinin tamamlanmasının ardından düzenlediği basın toplantısında, seçimlere hile karıştığını ileri sürerek, "Seçimlerde sahtecilik yapıldı. Bu kabul edilemez. Elimde deliller var ancak daha sonra açıklayacağım" dedi.

Seçim sonuçlarını tanımayacağını vurgulayan Felis, destekçilerini sabır ve sükunete çağırarak, değişime katkıda bulunacak tüm gruplarla iş birliği halinde çalışabileceğini ve ülkenin geleceği için çaba göstermekten vazgeçmeyeceğini kaydetti.

Dördüncü kez cumhurbaşkanlığına aday olan Cumhurbaşkanı Buteflika'nın en yakın rakibi sayılan Felis'in, İçişleri Bakanlığı tarafından resmi sonuçların açıklanmasının ardından bugün tekrar basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

KATILIM ORANI DA İHTİLAFLI

Ülkenin İçişleri Bakanı Et-Tayyib Belıyz, Cezayir televizyonunda yaptığı açıklamada, ülkede gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılım oranının yüzde 51,7 olarak gerçekleştiği belirtti.

Cezayir İhvanı'na yakınlığıyla bilinen Toplumsal Barış Hareketi Partisi (MSP) Genel Başkanı Abdurrezzak Mukri ise ülke genelinde seçimlere katılım oranının yüzde 20'yi geçmediğini savundu.

Mukri, resmi açıklamaya göre 2009 yılında gerçekleştirilen ve yüzde 74 katılımın olduğu seçim ile kıyaslandığında bu seçime katılım oranının yaklaşık yüzde 25 düştüğünü belirtti.

BUTEFLİKA YANLILARINDAN SEVİNÇ GÖSTERİLERİ

Öte yandan dün yapılan seçimlerde, oy verme işleminin tamamlanmasının ardından, Buteflika yanlıları Cezayir sokaklarında sevinç gösterileri düzenledi.

Cezayir resmi televizyonunun da canlı yayınladığı kutlamalarda, Buteflika yanlılarının müzik ve havai fişek eşliğinde eğlendikleri görüldü.

Cumhurbaşkanlığı için 6 adayın yarıştığı seçimlerin ilk turunda yüzde 50'nin üzerinde oy alan olmaması durumunda, ikinci tura gidilecek.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde, Cumhurbaşkanı ve Ulusal Kurtuluş Cephesi Onursal Başkanı Abdulaziz Buteflika, eski başbakanlardan Ali Bin Felis, sol eğilimli İşçi Partisi Başkanı Louisa Hanun, Bağımsız Cephe Partisi Genel Başkanı Abdulaziz Beliyd, Halk Cephesi Genel Başkanı Musa Tevati ve 54. Yıl Partisi lideri Ali Fevzi Rebain yarıştı.

Kaynak : Dünya Bülteni

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
AB'den Barzani'ye referandum çağrısı
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
AB'den Barzani'ye referandum çağrısı

Hava Durumu

34°
Detaylı Hava Raporu