Suriye’de kazanan hangi taraf ?

Suriye’de kazanan hangi taraf ?


Suriye lideri, son günlerde rejimin savaşı kazanmaya yakın olduğunu öne sürüyor, muhaliflere göre ise seçime hazırlanan Esed, açıklamalarıyla Hizbullah ve DHKP-C'nin Suriye'deki kolu olan Mukavimi Surri'nin cinayetlerini meşru göstermeye çalışıyor.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, son günlerde yaptığı açıklamalarda, ülkedeki iç savaşın artık rejimin lehine döndüğünü, hatta savaşın büyük kısmının bu yıl içerisinde sonlanacağını öne sürdü.

Esed, geçtiğimiz hafta kendisini ziyaret eden Rusya eski Başbakanı Sergey Stepaşin’e, Suriye’deki iç savaşın bu yıl içinde fiilen büyük oranda sonlanacağını, ‘terörle mücadelenin’ ise süreceğini söyledi.

Suriye lideri, Pazartesi günü devlet televizyonunda yayımlanan söyleşisinde, ülkenin bir dönüm noktasına geldiğini ifade ederek, ‘terörle mücadelede’ önemli yol kat edildiğini söyledi.

Esed ayrıca, ülkede ulusal birliğin yeniden sağlanması ve ülkeye yönelik saldırılarla ilgili gerçeklerin daha fazla fark edilmesi konusunda kritik bir noktaya gelindiğini belirtti.

‘Halep’i birkaç hafta içinde alacağız’

Esed’in, daha önce de bu tip açıklamalar yaptığı bilinse de, savaşın kazanıldığına dair söylemleri, ısrarla Ağustos ayında yapılacağını ve adaylığını koyacağını söylediği devlet başkanlığı seçimleri öncesinde arttı.

Suriyeli muhalifler ise Esed’in bu açıklamalarını, ülkede söylediğinin tam tersine olan durumun üstünü örtmek ve bazı gerçekleri saklamak amacıyla yaptığını iddia ediyor.

Al Jazeera’ya konuşan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu SMDK Medya Sorumlusu Halid Salih, özellikle Halep’te durumun Hür Suriye Ordusu (HSO) lehine döndüğünü ve kentin birkaç hafta içinde tamamen muhaliflerin eline geçeceğini söyledi.

Salih muhaliflerin ilerleyişinin rejimi köşeye sıkıştırdığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Halep’te ve Lazkiye’de muhaliflerin elde ettikleri kazanımlar ortada, uluslararası toplumun muhaliflere yardımı da artıyor. Keseb’deki kazanımlar nedeniyle Esed güçlerinin morali bozuk. Burada Esed’e bağlı güçler de bölgenin artık güvenli olmadığını söylüyor”   

‘Rejim güçleri geri çekilirken Hizbullah savaşmaya devam ediyor’

Bazı Esed askerlerinin Lazkiye’de silahlarını bıraktığını ve köylerini terk ettiklerini öne süren Salih, “Ayrıca Esed’e bağlı askerler ve özellikle Hizbullah güçleri arasında gerilim yaşanıyor. Hizbullah güçleri, bölgeyi terk eden ve kendilerini yalnız bırakan Esed askerlerine tepki gösteriyor. Bunun yanı sıra, Hizbullah ve İran tarafından gelen, ‘Biz olmasaydık rejim çoktan düşmüştü’ şeklinde açıklamalar Suriye ordusunda tepkiye neden oluyor” ifadelerini kullandı.

Salih’e göre, bazı bölgelerde taraflar arasındaki bu gerginlik ufak çapta çatışmalara da dönüşüyor.

Salih, “Bunun yanı sıra Esed, artık ülkede uzun süredir kendisine destek veren kesimlerin de büyük tepkisini çekiyor. Ülkede yaşanan felaket ve ölümler, beraberinde getirdiği ekonomik istikrarsızlık ve çöküş bu kesimlerin de artık Esed’e sırtını dönmesine sebep oluyor” şeklinde konuştu.

Esed yönetimini özellikle bu gerçeklerin üzerini gerçeği yansıtmayan ifadelerle kapatmaya çalışmakla suçlayan Salih, Esed’in devlet başkanlığı adaylığını da eleştirdi.        

‘Dünya alay ediyor’

Salih konuyla ilgili, “Esed’in devlet başkanlığı için bastıracağı çok açık. 150 bin kişinin ölümünden sorumlu bir adam, uluslararası toplumda alay konusu olacak şekilde devlet başkanlığı adaylığını öne sürüyor. O kesinlikle meşru bir lider değil, devlet başkanlığı adaylığının gerçekçi olmadığını kendi müttefikleri bile görüyor” dedi.

Esed’in ‘sözde seçim’ sürecinde bir medya oyunu oynayamaya çalıştığını kaydeden Salih,  “Bizim bu oyunun bir parçası olmak gibi bir niyetimiz yok. Savaşın bu yıl biteceğini söylüyor, 2012’de, 2013’de de aynı şeyleri söylemişti. Gerçeği yansıtmayan yanlış bir takım tahminler ya da uydurmalar demek yanlış olmaz” şeklinde konuştu.

‘Kazanıyorsa kuzeye gitsin’

 Suriye Türkmen Kitlesi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Jakal da Al Jazeera’ya yaptığı açıklamada, Suriyeli muhaliflerin Lazkiye’de kazandığı başarıların Esed’i destekleyen kesimlerin moralini bozduğunu ve Esed’in bu kesimlere moral vermek için bu tip açıklamalar yaptığını belirtiyor.

 “Eğer kazandığını ve her şeyin kontrolü altında olduğunu söylüyorsa, Lazkiye’nin kuzeyine, Halep’in kuzeyine gitsin, Dera’ya gitsin”

ABD yönetimi ise tarafların ‘üstünlük kurmakla’ ilgili karşılıklı açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını düşünüyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Pazartesi günü yaptığı açıklamada ortada bir yıpratma savaşı olduğunu ve kimsenin kazandığını öne süremeyeceğini ifade etti.

Kaynak: Al Jazeera

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: Nefes tazeleyerek hizmet etmeyi sürdüreceğiz
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Parayla satın alınabilecek her şeyi kaybettik

Hava Durumu

28°
Detaylı Hava Raporu