Ahmet Keleş: DİCLE ÜNİVERSİTESİNDE NELER OLUYOR?

Ahmet Keleş: DİCLE ÜNİVERSİTESİNDE NELER OLUYOR?


24Tv de Elif Çakır'ın programına konuk olan Ahmet Keleş, Dicle Üniversitesi'ndeki paralel yapı hakkında çarpıcı bilgiler verdi.

45 yılda 452 eleman alınırken 5 buçuk yılda 550 eleman alındı

Sayın rektörümüz göreve atandığında üniversitemizin 45 yıllık bir geçmişi vardı. 40 yılı aşkın bir sürede bu üniversitenin alabildiği öğretim üyesi sayısı 452 idi.. Bu üniversitede rektörümüzün izni ve imzasıyla bu sayı 1000'e yaklaştı. Yani demek istediğim, 45 yılda 452 eleman alırken 5 buçuk yılda 550 eleman alıyorsunuz ve bu 550 elemanın 500'ü (isim isim biliyoruz) örgütün elemanı! Dolayısıyla bunlar araştırma görevlisi, okutman, uzman, öğretim görevlisi gibi akademik kadroya aldıkları eleman sayısı ise 1000'e yakın.. 

Örtünme meselesi operayonel bir girişim midir? Bunu nasıl okumamız gerekiyor?

Keleş, bu konu çok kırılgan bir konu, kelimeleri seçerek konuşmak gerekiyor. Önce altını kalın bir şekilde çiziyorum. Sayın rektörümüz gerçekten inanmış, gerçekten inanan, inandığı değerlere saygı duyan, bu konuda titreyen bir gönül insanı bunun altını çiziyorum burada hiçbir sorun yok! Bunun böyle olması sayın rektör hanımın o paralel yapının o şekilde yapılanmasına göz yummadığı yâda bundan haber dar olmadığı anlamına gelmez. Hepsini biliyordu. İyi niyetli düşünmüştür, iyi olduğunu sanıyordur onu kendisi biliyor.

 

JALE SARAÇ’IN ÖRTÜNMESİNİN ZAMANLAMASI DÜŞÜNDÜRÜCÜ

 

Keleş, Örtünme konusuna gelince, kendi iç dünyasında bir örtünmesi hesapladığını düşünüyorum. Televizyona çıktığında da izledim, oradaki duygularını da gördük hakikaten örtünmekten çok mutlu olmuş gözyaşları ile bunu anlatıyor orada bir sorun yok! Ancak örtünmenin zamanlamasının manidar olduğunu düşünüyorum!  Olayı doğru okumak ve görmek lazım!.  Sayın vekilimiz yıllardır Diyarbakır’da bu paralelci yapının Cemaatçi yapılanmanın kendisine bir şikâyet olarak başta biz olmak üzere söylendiği bir vekil. Diyar bakır’da üç kişi ile görüşüyorsa iki kişiden bu paralele yapıdan dolayı şikâyet alıyor oda kendine göre hazırlığını yapıyor. 17 Aralık Türkiye bir tarihi kırılma ile yüzleşti. Sayın vekil bu üniversitedeki paralel yapılanmayı dile getirmesinden daha doğal bir şey olamaz!

 

"DİYARBAKIR'DA VEKİLİN PARALEL YAPI AÇIKLAMASI YAPILACAĞI BİLİNİYORDU. SİZ NEDEN DURDUNUZ DURDUNUZ DA O GÜN ÖRTÜNDÜNÜZ?

Keleş, Üniversiteye bir araştırma görevlisi aldığınızda yıl sonra bu emekli olacak demektir. Üniversitenin yılına mal oluyor bir kişi. Bu önemli yapıya vekilimizin neşter vurması şarttı. Allah şahit Vekil o basın açıklamasını yapacaktı bunun yeri ayarlandı, bize davetiye geldi. Diyarbakır, Dicle üniversitesi Vekilin basın açıklaması yapacağını biliyordu. Dolayısıyla bunu böyle okumak isteyenler de var Mehmet Akın gibi Nejla Hattapoğlu gibi MKYK üyeleri de bunu böyle göstermek ve böyle okumak istediler. Kesinlikle yanlıştır, meseleyi saptırmaktır

SİZ NEDEN DURDUNUZ DURDUNUZ DA O GÜN ÖRTÜNDÜNÜZ?

Keleş: Ben Sayın rektörün kişiliğini bilirim. Söylenmesi gerekeni de söyledim, altını kalınca da çizdim. Sayın rektörümüz zaten üniversitede münzevi bir rektördür, odasından çıkmaz, seçimden seçime dört senede bir meydana çıkan, kimsenin görmediği, kimse ile buluşmayan bir rektör.

Keleş: Niye vekil durdur durdu da Rektör hanımın örtünmesinin hemen ardından açıklama yaptı, daha önce neredeydi diye soruluyor. Asıl bu soruyu Rektöre sormak lazım! Vekilin açıklama yapacağı tarih belliydi siz neden durdunuz durdunuz da o gün örtündünüz? Ona sormak lazım!  Durdunuz durdunuz örtündünüz de bu örtünmenizi neden bir basın toplantısı ile Türkiye’ye duyurdunuz? Neden fotoğraflarınızı sosyal medya da aynı gün paylaştınız?

<

Haber Kaynağı: yirmidorthaber.com

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Küstah vali Kerkük'ten meydan okudu: Gelin de görelim!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu