Bir bölge daha ayaklandı!

Bir bölge daha ayaklandı!


Moldova’nın Rusya yanlısı ayrılıkçı bölgesi Transdinyester Moskova’dan bağımsızlığını tanımasını istedi. Ukrayna’nın doğu ve güney bölgelerindeki ayaklanmalar ise Moldova sınırına kadar dayanmış durumda.

İtar-Tass’ın haberine göre Transdinyester Yüksek Konseyi, bağımsızlıklarının tanınması ile ilgili resmi başvuruyu Rusya parlamentosu alt kanadı Duma, üst kanadı Federasyon Konseyi ve Kremlin’e iletti.

Transdinyester Yüksek Konseyi yaptığı açıklamada, kararın 2006′da yapılan referandum çerçevesinde alındığı belirtildi. Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Moldova içerisinde kalan Transdinyester’de yapılan referandumda halkın yüzde 97′si bağımsızlığı ve Rusya ile birleşmeyi desteklemişti.

Moldova’nın ayrılıkçı bölgesi daha önce de Rusya’ya tanınma başvurusunda bulunmuş, ancak olumlu cevap alamamıştı. Transdinyester yeni başvurusunda Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasını örnek gösteriyor.
Transdinyester Yüksek Konseyi Başkanı Mihail Burla başkanlığındaki bir grup milletvekilinin yarın Moskova’yı ziyaret etmesi bekleniyor. Burada Rusya Devlet Duması Başkanı Sergey Narışkin ile görüşmeyi planlıyorlar.
Bölge milletvekili Vıçıslav Tobuh, ‘Transdinyester’in durumu yasal olarak Kırım’dan farklı değil. Kırım’ın Rusya ile birleşme senaryosu aynıyla uygulanabilir.’ dedi.

Ukrayna sınırında yer alan Transdinyester 1990′da bağımsızlığını ilan etmiş, Gürcistan’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya ve Abhazya tanımıştı.

Kaynak : Islah Haber

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu