Muhaliflerin Halep planı: Taarruz

Muhaliflerin Halep planı: Taarruz


Suriye’nin Halep kentinde silahlı gruplar ile rejim güçleri arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Suriye’nin Halep kentinde silahlı gruplar ile rejim güçleri arasındaki çatışmalar devam ederken İslam Cephesi’ne bağlı Ahrar Şam grubu komutanlarından Ebu Yezen Şami bölgedeki yeni stratejilerini Al Jazeera’ya anlattı. 

Şami, taktiklerini “En iyi savunma hücumdur” diye adlandırarak, bu stratejinin Halep’te onlara çok sayıda bölgeyi kazandırdığını söyledi.Muhaliflerin çıkarının hücum etmekte olduğunu söyleyen Şami, bu şekilde rejimin hava kuvvetlerine istihbarat sağlayan stratejik birçok bölgenin ele geçirildiğini, bunun da savaşta yeni bir sayfa açtığını ifade etti.Halep bölgesinde savaşan Hür Suriye Ordusu’na (HSO) bağlı grupların ‘Ehl Şam’ adında bir birim kurduğunu söyleyen Şami, bu birimin kurulmasının kendileri için çok önemli olduğunun altını çizdi.

Halep bölgesine yönelik saldırıları bu birim sayesinde önceden haber aldıklarını söyleyen Şami, bunun neticesinde bazı askeri stratejik noktalara saldırılar düzenlendiğini belirtti.

Şami, Irak Şam İslam Devleti’nin de (IŞİD) hareket alanının, bu birimin çalışmaları sayesinde kontrol altında tutulduğunu ifade etti.Halep’teki direnişe gerektiği kadar destek vermedikleri yönünde yapılan eleştirilere de cevap veren Şami, bu bölgede en çok ölü ve yaralı sayısının Ahrar Şam üyelerinden olduğunu söyledi.

Şami, Halep’te bulunan savunma hattı üzerindeki en büyük cephe olan Şeyh Neccar ve El Nakarin bölgesinin kendileri tarafından tutulduğunu, hareket kabiliyetlerindeki azlığı ise lojistik desteğin az olmasına bağladı.Uyguladıkları yeni strateji sayesinde rejim güçlerinin Şeyh Neccar ve El Nakarin bölgesinde ilerlemesine engel olduklarını söyleyen Şami, Ehl Şam biriminin düzenlediği hızlı bir operasyonla rejimin adeta bölgede ‘belinin kırıldığını’ ve artık insan desteğini kaybettiğini ifade etti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: Budistler iyi diye kandırmayın
Türkiye
Elazığ'da beton mikseri kazası
Dünya
İsrail polisi Yahudilere saldırdı

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu