Belediye el değiştirince 'diplomalı çöpçü' oldular

Belediye el değiştirince 'diplomalı çöpçü' oldular

  • 15 Nisan 2014 18:31


Denizli'nin Buldan İlçesi'nde seçimlerden önce belediyenin çeşitli kademelerinde yardımcı personel olarak görev yapan 3'ü üniversite mezunu, 5 kadın , seçimlerden sonra kendilerini çöp ve temizlik hizmetinde buldu.

Radikalin haberine göre Denizli'nin Buldan İlçesi'nde belediye yönetimi yerel seçimlerle AKP'den CHP'ye geçince çeşitli birimlerinde yardımcı personel olarak görev yapan 3'ü üniversite mezunu 5 kadın çöp toplama ve temizlik işlerinde görevlendirildi. Yeni başkan ise bu durumu belediyede gereğinden fazla işçi olduğunu söyleyerek savundu.

Buldan İlçesi'nde, 30 Mart'taki seçimlerde AK Partili Mustafa Şevik, tekrar aday gösterilmeyince, DP'den belediye başkan adayı aday oldu. Ancak, seçilemeyip, koltuğunu CHP 'nin adayı Mustafa Gülbay'a kaptırdı. Seçimlerin ardından 97'si taşeron firma işçisi, 154 kişinin görev yaptığı belediyede işçi krizi yaşandı. Seçimlerden önce belediyenin çeşitli kademelerinde yardımcı personel olarak görev yapan 3'ü üniversite mezunu, 5 kadın , seçimlerden sonra kendilerini çöp ve temizlik hizmetinde buldu. Şu an mecburiyetten sokak, park temizliği yaptığını belirten üniversiteli kadın işçiler, başkan seçilen Gülbay'a tepki gösterdi. Kadın işçiler, tazminatları verilip işten çıkarılmak yerine, temizlik işlerinde görevlendirilmelerine anlam veremediklerini belirtti.

Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu Gülhan İncekara, düştükleri durumun trajikomik olduğunu belirterek, "Buldan Belediyesi'nde taşeron firma üzerinden işe başladım. Belediyede El Sanatları Kültür Merkezi'nde çalışıyordum. Ancak seçimlerden sonra bize sokak ve parklarda çöp toplama görevi verdiler. Böyle bir işe talip olmadım. Hayallerimle oynandı. Birçok arkadaş çöp toplamaya, temizliğe yönlendirildiği için istifa etti. Ancak geçinmek için işe ihtiyacımız var. İstifa etmemiz isteniyor. Üniversite diplomamızla çöp hizmeti veriyoruz" diyerek, tepkisini dile getirdi.

BAŞKAN GÜLBAY: PERSONEL FAZLA
Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay ise belediyenin kaynakları ile mevcut durumun götürülmesinin mümkün olmadığını belirterek, "Biz göreve başlamadan seçimlerden önce belediyeye ocak ayında birçok taşeron firma üzerinden işçi alınmış. Su-kanalizasyon, itfaiye, mezbaha gibi birçok alan artık görev alanımız dışında. Bunlar büyükşehir belediyesi tarafından karşılanacak. Şu anda belediye olarak taşeron firma üzerinden alınan arkadaşlarımızı değerlendireceğimiz hiçbir yer yok. Şu an 97 taşeron firma çalışanı dahil 154 personelimiz var. İhtiyacım olan ise en fazla 50-60 personel" şeklinde kendini savundu.

RADİKAL

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK İdlib’e saldırı hazırlığında
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Diktatör Trump'a karşı omuz omuza

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu