Google büyümeye devam ediyor

Google büyümeye devam ediyor


Google, insansız hava araçları üreten Titan Aerospace u satın aldı

Etkisini genişletmeye çalışan ve dünyanın ücra köşesinden dahi kullanıcı kazanmayı amaçlayan Google,  güneş enerjisi ile çalışan insansız hava araçları üreticisi Titan Aerospace'i satın aldı. Facebook 'un da daha önce bu şirketi satın almak istediği biliniyordu.

Wall Street Jurnal'in haberine göre  Google New Mexico merkezli şirketi satın alma fiyatı hakkında bir açıklama yapmadı. Facebook'un da teklif verdiği bilinen şirket Titan Aerospace durmadan yıllarca uçabilen insansız hava araçları geliştiriyor. Google açıklamasında bu teknolojinin görüntü elde etme ve uzak bölgelerde internet erişimini sağlamakta kullanılabileceğini belirtti.

Facebook da Titan'ı satın almak için bu yılın başında görüşmeler yapıyordu ancak konuya yakın bir kaynak Google'ın teklifinin Facebook'unkinden daha fazla olduğunu belirtiyor. Facebook daha sonra yine güneş enerjisi ile çalışan insansız hava araçları üreten İngiltere merkezli havacılık şirketi Ascenta'yı 20 milyon dolara satın almıştı.

2012 yılında kurulan havacılık şirketi Pazartesi günü internet sayfası üzerinden yaptığı açıklamada Google'a satışını doğruladı ve basından gelen istekleri Google'ın medya ilişkilerine yönlendirdi. Google ise açıklamasında Titan'ın, Project Loon projesine yakın çalışacağını belirtti. Bu proje ile Google büyük ve yüksekten uçan balonlar ile internete erişimi olmayan dünyanın ücra bölgelerine internet sinyali gönderiyor. Bunun haricinde Titan, Google'ın başlangıç aşamasındaki Makani projesinde de yer alacak. Bu projede ise elektrik verimliliği için uçan rüzgar türbinleri geliştirilmesi hedefleniyor.

Titan ve yaklaşık 20 çalışanı New Mexico şehrinde kalmaya devam edecek. Şirketi ise CEO Vern Raburn yönetmeye devam edecek. Raburn daha önce de Symantec şirketini ve Microsoft'un tüketici ürünleri birimini yönetmişti.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu