Yapay kalp buluşuna altın madalya

Yapay kalp buluşuna altın madalya


SÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oran'ın 42. Cenevre Uluslararası Buluşlar Fuarında altın madalya ile ödüllendirildi.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Oran’ın, "Kalıcı Total Yapay Kalp Cihazı" buluşu, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) tarafından İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen ve 45 ülkeden 700’den fazla buluşun tanıtıldığı 42. Cenevre Uluslararası Buluşlar Fuarında altın madalya ile ödüllendirildi

SÜ'den yapılan açıklamada, 2-6 Nisan 2014 tarihlerinde arasında 42’ncisi düzenlenen Cenevre Uluslararası Buluşlar Fuarı’nda bu yıl Türk Patent Enstitüsü tarafından Türkiye'yi temsilen 3 buluşun yer aldığı belirtildi.

Yaklaşık 45 ülkeden 700’den fazla buluşun tanıtıldığı fuarda, Prof. Dr. Bülent Oran’ın "Kalıcı Total Yapay Kalp Cihazı"nın kendi kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldüğü ifade edilen açıklamada, fuarda ayrıca Oran'ın buluşuna Romanya Sibiu Üniversitesi Rektörlüğü ve İran Patent Kurumu tarafından da "Özel Ödül" verildiği kaydedildi.

Açıklamada, fuarda oldukça ilgi gören Prof. Dr. Oran ve buluşunun, bazı bilimsel nitelikli konferanslardan da çok sayıda davet aldığı bildirildi.

- Kalp nakli hastaları için geliştirildi

Kategorisinde altın madalya kazandığı buluşu hakkında bilgi veren Oran, Kalıcı Total Yapay Kalp Cihazı'nın özellikle kalp yetmezliği gelişmiş ve artık kalp nakli programına alınmış hastalar için geliştirildiğini belirtti.

Hastanın kalbine cerrahi girişimle yerleştirilecek yapay kalp cihazının, tüm avantaj ve dezavantajlar dikkate alınarak tasarlandığını vurgulayan Oran, şunları kaydetti:

"Buluşta ayrıca, gerekli olan enerjinin kablosuz enerji aktarımı ile sağlanması öngörüldüğü için cihazın enerji tüketiminin oldukça az olması ve yıllarca hastalara yüksek yaşam kalitesi sunması öngörüldü. Bu buluş, SÜ Teknoloji Transfer Ofisi bünyesindeki Patent Destek Programı (PADES) tarafından da desteklendi. Çalışmamda bana destek olan PADES başta olmak üzere tüm kurum ve kişilere yürekten teşekkür ederim."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: Dolar ve euro baskısı altında TL'yi eritmemize gerek yok
Türkiye
İnşaatçılar açık alan istiyor
Dünya
Pakistan Uluslararası İslam Üniversitesi Türk öğrencileri bekliyor

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu