CHP lideri yine oy kullanamadı

CHP lideri yine oy kullanamadı


CHP lideri Kılıçdaroğlu, partili cumhurbaşkanlığı sistemini getirecek anayasa değişikliği teklifinin ilk oylamasına katılmadı. Anayasa sürecini kan ve savaşla tehdit eden Kılıçdaroğlu’nun oy kullanmamasına gerekçe olarak ‘grup konuşmasına hazırlanması’ gösterildi. CHP lideri 2010 referandumunda da sandığa gitmedi

AK Parti'nin 316 imzasıyla partili cumhurbaşkanlığı sistemini getirecek anayasa değişikliği teklifinin Meclis Genel Kurulu'nda görüşmelerine başlandı.


Teklifin maddelerine geçilmesine ilişkin oylama 338 oyla kabul edildi. Teklife şiddetle karşı çıkan, hatta kan ve savaşla tehdit eden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise oy kullanmadı. Değişikliğe şiddetle karşı olmasına rağmen oylamaya katılamayan Kılıçdaroğlu'nun gerekçesi ise, 'grup konuşmasını hazırlaması' olarak gösterildi. 2010 yılında yapılan anayasa değişikliği referandumunda oy kullanmayan Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olduğu dönem de sandığa gidemedi.


GEREKÇE GRUP KONUŞMASI
Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, teklifin görüşmelerine başlanmasının ardından Genel Kurul'a gelerek çalışmalara katıldı. Kılıçdaroğlu, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın konuşmasının ardından Meclis'ten ayrıldı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmasını dinlemeyen Kılıçdaroğlu, sistem değişikliğine şiddetle karşı olmasına rağmen oylamaya katılmadı.


HEPSİNİN MAZERETİ VARDI
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Kılıçdaroğlu'nun başkanlık teklifi için TBMM Genel Kurulu'nda yapılan ilk oylamaya katılmamasına ilişkin eleştiriler için, “Aslolan 330 ve üstü kabul oyudur. Ret, çekimser ve boş oylar aynı şeydir. CHP liderinin yoğun bir mesaisi vardı. Grup konuşmasına hazırlanması gerekiyordu. Sonuçta ret ve boş oy aynı şey olduğu için özel bir kayıp söz konusu değil. Katılmayan milletvekillerinin hepsinin de mazeretleri vardı. Burada demokrasi oylanıyor. Çıkan 338 evet oyu firedir” ifadelerini kullandı.


338 OYLA KABUL EDİLDİ
Anayasa değişikliği teklifininin tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından maddelere geçilmesi için yapılan gizli oylamada, 134 milletvekili ret oyu verdi. 480 milletvekilinin bulunduğu oylamada 2 oy çekimser, 5 oy boş kullanıldı, 1 oy da geçersiz sayıldı. CHP'den 7, AK Parti'den 1, MHP'den 1 vekil oylamaya katılmadı.


68 VEKİL KATILMADI
Teklifin tümünün anayasaya aykırı olduğunu iddia eden HDP'li vekiller boykot ederek oylamaya katılmadı.
TBMM Başkanı İsmail Kahraman hastenede yattığı için onun yerine vekalet eden Ahmet Aydın da oy kullanamadı. AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan da umrede olduğu için oylamaya katılamayanlar arasında. MHP'den de Sakarya Milletvekili Zihni Açba kar muhalefetinden dolayı oylamaya katılamadı. MHP'den daha önce 5 milletvekili ile ihraç edilen Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ da 'hayır' oyu verenler arasında.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu