Cezayir'de bir Osmanlı kalesi

Cezayir'de bir Osmanlı kalesi


Cezayir'in Osmanlı Devleti sınırları içinde bulunduğu yıllarda deniz kuvvetlerinin karargahı olarak Kasbah'ta inşa edilen "Reis Sarayı", aradan yüzyıllar geçmesine rağmen tüm ihtişamıyla ayakta duruyor.

Cezayir'in Osmanlı Devleti sınırları içinde yer aldığı yıllarda deniz kuvvetlerinin karargahı olarak inşa edilen "Reis Sarayı", aradan yaklaşık 500 yüz yıl geçmesine rağmen bütün ihtişamıyla ayakta duruyor. 

Yaklaşık 3 yüzyıl boyunca Osmanlı Devleti içinde yaşayan Cezayir'de, kültürel beraberliğin izlerini en fazla taşıyan kentler arasında Kasbah geliyor. Osmanlı Devleti zamanında "Reis Mahallesi" olarak anılan bölgede inşa edilen küçük evlerden birkaçını günümüzde de görmek mümkün.

Cezayir Üniversitesi Arkeoloji Profesörü Buraye Latife, Akdeniz'in kıyısında yer alan "Reis Sarayı" hakkında AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Reis Sarayı"nın, deniz hareketlerini gözetlemek, denizden gelen düşman saldırılarını püskürtmek gibi amaçlarla deniz karargahı olarak, 1576'da Ramazan Paşa tarafından yaptırıldığını belirterek, şöyle devam etti:

"Osmanlı Cihan Devleti, 1500'lerin başlarında Cezayir'i topraklarına kattığı zaman başta İspanyol ve Portekiz olmak üzere Avrupalıların, ülkenin sahil kentlerine yönelik saldırılarını fark etti. Halkın şikayetlerine kulak veren Ramazan Paşa, denizden gelen düşman saldırılarını püskürtmek amacıyla Kasbah'ta büyük bir kalenin inşa edilmesini emretti" dedi.  

Reis Sarayı'nın tarihi hakkında araştırma yaptığını dile getire Prof. Latife, şöyle devam etti:

"Osmanlı Cihan Devleti zamanında bölge, Reis Mahallesi olarak anılıyordu. Sarayın sırasında konforlu küçük evler inşa edilmişti. Bu evler, mimari olarak birbirini tamamlaması, kendisine has yapısal özelliklerinin bölgeye uyumu için dikkatli bir şekilde yapılmıştı."

Reis Sarayı'nın 3 farklı bölümden oluştuğunu belirten Prof. Latife, yapının iç kısımlarındaki duvarların mermer ve özel bir çini türüyle süslendiğini, sarayın küçük bahçesinde ise bir fıskiyenin yer aldığını kaydetti. Latife, Osmanlı'nın mimariye verdiği ehemmiyete dikkati çekerek, Osmanlı mimari eserlerinin kendisine has sanat ve estetik özellikleri olduğunu dile getirdi. 

Latife, Reis Sarayı'nın mimari özellikleriyle ilgili şunları söyledi:

"Osmanlı mimarisinde süsleme sanatı önemli bir yer teşkil ediyor. Sarayın sütun, duvar, kiriş kavisleri başta olmak üzere pek çok yerinde Osmanlı süslemeleri görülebilir. Kavislerde birbirine yakın, zirve noktasında kesilen desenler yer alıyor. Taçlarda ise kireç taşı ve mermer süslemeleri bulunuyor. Tavanlar ise bitkisel desenlerin yer aldığı rengarenk süslenmiş çizimlerle veya oyma işçiliğiyle süsleniyor." 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu