Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir

Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir


Ayağın fiziki yapısının değişerek narmalden daha büyük hale gelmesine denir.

 Tıp açısından şişmek ayağın boyut olarak artmasını ifade eder va bunun bir çok sebebi vardır.Ayak şişmesi, kırık, çıkık , kas rahatsızlıkları yanında bir çok faktöre bağlı olarak ortaya çıkar bunlardan en önemli sebepler;


Gebelik: Gebelik sırasında kadınların ayakları şişebilir, çok sık karşılaşılır.


İlaçların yanetkileri: Bir çok ilacın sıvı toplama ve şişmeye enden olan yan etkileri vardır. Genel ve ayak şişmesine enden olan bazı ilaçlar diyabet için kullanılan ilaçlar, antidepresanlar, anti inflamatuar, hormonlar ve kalp hastalıkları için kullanılan ilaçlar ayaklarda şişmeye neden olabilirler.


Yaralanma:  Ayak veya bilek kısmında meydana gelen yaralanmalar da ayak şişmesine enden olabilir.

Hastalıklar: Kalp hastalığı, karaciğer,böbrek hastalıkları ayak şişmesine enden olabilir.


Enfeksiyon: Herhangi bir enfeksiyon ya lokalize (apse) veya yaygın (sellülit) oluşmasına neden olabilir.


Lenfödem: Lenf sıvısının lenf damar veya lenf nodu tıkanması nedeniyle şişlik oluşur.

Kan Pıhtılaşması: Kan damarlarının tıkanması ile meydana gelen şikinlikler.

Belirtileri


Yukarıda belirttiğimiz nedenler yüzünden ayakların formatı değişir ve olduğundan daha büyük bir şekil alır. Şişme bileklere kadar uzanabilir. Ayakların şişmesi sonucu;
Deride renk değişimi olabilir, daha koyu veya saydam renk alabilir.
Parmakların hareketi kabiliyeti azalır ve zorlaşır.
Gebeliğin 20. Haftasından sonra ayaklarda gözle görülür şekilde akaylarda şişme meynadana gelebilir
Zehirlenmeden kaynaklandığında derinin bir skımının siyah renk alması
Mantar veya enfeksiyon belirtisi olarak koyu sarı renle birlikte şişkinlik.
Kırık çıkıklarda önce saydam renkte şişer önelm alınmazsa derinin rengi koyulaşmaya başlar.


Ayak Şişi Nasıl Tedavi Edilir

 
Eğer ayağınızda her hangi bir endenden dolayı şiş meydana gelmiş ve ayak şişi nasıl iner diyorsanız öncelikli yapmanız gereken şey doktorunuzdan randevu almak olmalıdır. Yukarıda belirttiğimiz gibi ayak şişine neden olan onlarca hastalık ve sebep vardır. Doktorunuz öncelikle şişin altında yapan asıl sebepleri tesbite der ve tedavi belirler.Doktorunuzun belirlediği tedavi metoduyla birlikte yine bir sağlık uzmanının onayıyla aşadğıda paylaştığımız bitkisel tedavi yönetmlerini ve tavsiyeleri uygulamayı düşünebilirsiniz;


Egzersizler: Doktorun belirlediği tedavi ile birlikte onun onayını alarak basit egzersizler yaparak ayağın hareket kabiliyetinine eskisine dönmesi için çalışmalar yapılabilir. Egzersiz sorunun aynı zamanda kalıcı olmasını engelleyebilir.

 
Masaj:
Ayak şişlerine karşı ılık su ile masaj bütün sağlık uzmanları tarafından önerilmektedir, lakin enfeksiyondan dolayı şişlik oluşmussa hijyen maksimum düzeyde sağlanmış olması gerekir.


Maydonoz: Etkili bir idrar söktürücü olan maydonoz, aynı zamanda çok etkili vitamin ve mineral deposudur. Maydonoz tüketimi ile birlikte enfeksiyon kaynaklı şişlerin iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz. Maydanozun sağlığa faydaları hakkında daha önce detaylı makale yayınlamıştık.


Karahindiba: Rahatsız edici otlra olarak görülür genelde, özellikle beyaz tüyleri. Maydonoz gibi etkili bir idrar söktürücü olan karhandiba su toplamasını engelleyerek şişmenin azalmasını sağlayabilir. Karahandiba çayı şişin azalmasına yardımcı olabilir.


Ginkgo Biloba:  Ginko biloba çin tıbbı tarafından yaygın şekilde kullanılır. Ayak ve bacaklarda su toplamasından kaynaklanan şişkinliklere karşı etkili olduğu düşünülmektedir. Şişin altında dolaşım sorunu varsa Gingko Biloba dolaşım problemlerini ortadan kaldırarak şişin tedavisinde katkıda bulunur. Gingko Biloba hakkında daha fazla bilgi buradan edinebilirsiniz.


Nane: Ayak şişine faydalı olan diğer bitki nanedir. Nanenşn ferahlatıcı kokusu ayakların rahatlamasını da sağlar. Naneyi suda iyice kaynatın ve dayanabileceğiniz sıcak suda ayaklarınız yıkayın. Daha sonra soğuk nane suyuyla tekrar yıkayın ve arındırın. Nane ayaklarınızı ferahlatacak ve ödem oluşmasına engel olacaktır, bununla birlikte şişkinliğe iyi geldiği düşünülür. Nanenin faydaları ve Nane çayının sağlığa katkıları hakkında daha önce bir yazı yayınlamıştık.


Sağlıklı Beslenin ve Aşırı Tuzdan kaçının: Tuzun çok azı sağlık açısından faydalıdır ama fazlası sağlığı tehtid eder. Bunun yanında kafeinli, asitli içecekler zaralıdır. Tuz kilo almaya neden olur ve eklem problemleriyle birlikte ayak şişmesini dolayılı yoldan etkiler.


Sigarayı Bırakın: Sigaranın sağlığa verdiği zararların kaç tane olduğu bilinmiyor, verdiği zararlarına rasında ayak şişi de vardır. Bundan dolayı en kısa sürede sigarayı bıramalısınız. Çünkü sigaranın neden olduğu bası hastalıklar ayak şişiyle kendisini gösterir.


Bol Sıvı Tüketin: Mümkün olduğund afazla su tüketmeye çalışın.  Su yardımıyla şişe neden olan zararlı maddelerin daha kolay şekilde vücuttan atılmasına yardımcı olabilirisniz.


Magnezyum Taviyesi: Magnezyum eksikliği genelede ayak ağrıları ve ayak şişi ile kendisini gösterir. Günde yaklaşık olarak 350 mg magnzeyum takviyesi yapılabilir. Önemli Uyarı: Magnezyum takviyesi mutlaka doktor kontrolünde ve onun onayıyla olmalıdır. Magneyum içeren besinlerin listesine buradan ulaşabilirisiniz.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Esed rejimi Doğu Guta'da 48 saatte 167 sivil öldürdü
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Bütçesi fazla veren Singapur'dan vatandaşlarına prim

Hava Durumu

10°
Detaylı Hava Raporu