20 milyonda bir kişide görülen hastalığa yakalandı

20 milyonda bir kişide görülen hastalığa yakalandı


Suriye'deki savaş nedeniyle ailesiyle Türkiye'ye sığınan 7 yaşındaki Muhammed Abdelmajeed halk arasında erken yaşlanma hastalığı olarak bilinen progeria hastası. İşte küçük Muhammed'in içler acıtan hikayesi...

7 yaşındaki Muhammed Abdelmajeed progeria yani erken yaşlanma hastalığından muzdarip. Ölümcül ve genetik bir hastalık olan erken yaşlanma hastalığı, minik Muhammed'in hayatını alt üst etmiş.


Anne Sherine Abdelmajeed, Muhammed'in hastalığın ilk belirtisiyle 7 aylıkken karşılaştığını belirterek, doktorların ona 'erken yaşlanma' teşhisi koyduklarını ve çocuk büyüdükçe hastalığın belirtilerinin de artacağını söylediklerini açıkladı.

"Diğer çocuklar gibi yakışıklı olmak isterdim ve öğrenebilmek için okula gitmek isterdim" diyen Minik Muhammed şunları söyledi:


"Sokağa her çıktığında insanların ona garip bir şekilde baktığını söyleyen minik Muhammed, "Bana her baktıklarında gülüyorlar. Ben de eve geri dönüp ağlıyorum" Muhammed'in ailesi, evdeki bütün aynaları kaldırmış çünkü Muhammed, yansımasını her gördüğünde sinirleniyor ve öfke patlaması yaşıyor.


Progeria Araştırma Vakfı'nın yaptığı açıklamaya göre; genetik ve ölümcül bir hastalık olan erken yaşlanma hastalığı, 20 milyonda bir kişide görülüyor.

Minik Muhammed'in kalbi, yaşlı bir insanın kalbi gibi... Bu da demek oluyor ki; Muhammed oyun bile oynayamıyor. Biraz oyun oynamaya kalkarsa hemen tükeniyor.


Progeria'dan muzdarip pek çok çocuk kalp hastalığı nedeniyle yaşamını yitiriyor. Muhammed gibi çocuklar için ortalama yaşam beklentisi ise maalesef 14 yıl.


Suriye'deki savaş nedeniyle 2016'nın mayıs ayında Türkiye'ye sığınan ailenin minik oğulları Muhammed, "Okula gitmek istiyorum ama diğer çocuklar beni rahat bırakmazlar. Ayrıca doktorlardan da bana yardım etmelerini, okula gidebilmem için yüzümü tedavi etmelerini istiyorum. Yüzümün tedavisi için Almanya'ya gitmek istiyorum. Ve bir doktor olmak istiyorum."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu