Nevruz kutlanıyor

Nevruz kutlanıyor


Nevruz yurdun dört bir yanında coşkuyla kutlanıyor. Vatandaşların ilgi gösterdiği kutlamalarda renkli görüntüler oluştu.

İstanbul'da Nevruz, valilik tarafından hazırlanan bir programla Zeytinburnu'nda kutlandı. Programa İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ahmet Selamet yumurta tokuşturdu.

Ankara'da Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Etlik Kampüsünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Yıldırım Beyazıt Üniversitesi tarafından "Ankara Nevruz Kutlama" etkinliği yapıldı. Etkinliğe katılan, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan nevruz ateşinin üzerinden atladı.

Ordu'da Nevruz çeşitli etkinliklerle kutlandı. Ordu Üniversitesi (ODÜ) Cumhuriyet Yerleşkesindeki kutlamalarda renkli görüntüler oluştu.

Sivas'ta Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi'nin bahçesinde düzenlenen etkinliklerde Sivas Valisi Alim Barut ve Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık yumurta tokuşturdu.

 

-İşler: Ülkemiz zengin kültürüyle eşsiz bir coğrafya

Eskişehir'de, 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında nevruz kutlaması için Türk dünyasından gelen katılımcılar kortej oluşturdu.

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Eskişehir Vilayet Meydanı'nda düzenlenen nevruz kutlamalarında yaptığı konuşmada, Türk dünyası olarak dünyanın en eski bayramlarından olan nevruzu bir kez daha yaşamanın mutluluğu içinde olduklarını söyledi.

Başbakan Yardımcısı İşler, "Hoşgörü, sevgi ve kardeşliğin filizlendiği bu topraklarda, asırlar boyunca farklı inançlara, dillere, etnik köken ve kültürlere sahip insanlar bir arada huzur içinde yaşamıştır. Ülkemiz böylesine zengin kültürü bünyesinde barından eşsiz bir coğrafyadır" dedi.

 

-Diyarbakır'daki kutlamalar

Diyarbakır'da Bağlar ilçesindeki Newroz Parkı'nda da etkinlik düzenlendi. Öğlen saatlerinde aileler park ettikleri araçlarının yanında açtıkları sofralarda yemeklerini yedi. Çocuklar güzel havanın tadını çıkararak oyunlar oynadı.

Müzik yayını ve konuşmaların yapıldığı alana, vatandaşların giriş çıkışları sürüyor. 

 

-Baydemir, helallik istedi

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı ve BDP'nin Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Osman Baydemir de nevruz etkinliğinde Kürtçe ve Türkçe yaptığı konuşmada, nevruzun barışın mayası olduğunu belirterek, alanda toplanan vatandaşların nevruzunu kutladı.

Nevruzun yeni bir gün ve Ortadoğu'da barışın simgesi olduğunu, hep beraber nevruzu kutladıklarını anlatan Baydemir, Diyarbakır'da 10 yıldır önemli hizmetlerde bulunduğunu, vatandaşlardan haklarını helal etmelerini istedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu