BM Genel Sekreteri Ban Moskova'da

BM Genel Sekreteri Ban Moskova'da


Ban, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüştü

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştü. 

Kremlin Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Putin ile Ban'ın Ukrayna'daki siyasi durumu ele aldıkları belirtildi. 

Açıklamaya göre, Putin, ülkesinin, BM'nin uluslararası konulardaki merkezi rolünü desteklediğini ve küresel krizlerin çözümünde ortaya konan çabayı ve etkili rolünü  takdir ettiğini söyledi.

Ban ise BM Genel Sekreteri olarak Ukrayna'da yaşanan durumdan derin endişe duyduğunu dile getirdi. Rusya'yı uluslararsı toplumun liderlerinden biri olarak gösteren Ban, "Rusya sadece BM'nin önde gelen üyelerinden değil, dünya arenasının da güçlü bir aktörü" dedi.

 

-Lavrov, Ban görüşmesi

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise Ban'ın Lavrov ile görüşmesinde, "Yönetimin anayasa aykırı bir şekilde değişmesi sonucu iç siyasi krizin devam ettiği" Ukrayna'daki durumun değerlendirildiği kaydedildi.

Lavrov'un görüşmede, Rusya'nın, Ukrayna'nın Doğu ve Güney Doğu bölgelerinde Rusça konuşan nüfusun maruz kaldığı hak ihlallerinden duyduğu derin endişeyi dile getirdiği aktarıldı. Görüşmede, bu ülkede durumun normale dönmesi ve uzun vadeli istikrarın sağlanması için, BM'nin Ukrayna ile ortak hareket etmesi fikri üzerinde duruldu.

Moskova temaslarının ardından Kiev'e geçecek Genel Sekreter Ban, Ukrayna Devlet Başkan Vekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov ve Başbakan Arseniy Yatsenyuk ile bir araya gelecek. Ban, Kiev'de bulunduğu sırada BM İnsan Hakları Gözlemci Misyonu üyeleri ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile de görüşecek.

Ban, Kırım'daki referandumdan sonra yaptığı açıklamada, söz konusu oylamanın sorunu daha da derinleştireceğini belirterek, taraflardan düşüncesizce atılacak hızlı adımlardan kaçınmasını istemişti

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Hollywood yıldızları sorun yaşamayacak.
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
İtalya'nın kuzeyinde özerklik referandumuna doğru

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu