MİT görevlisinin yargılanmasına izin

MİT görevlisinin yargılanmasına izin


MİT görevlilerinin yargılanmasının Başbakan’ın iznine bağlanmasıyla dosyası ayrılan Ergenekon sanığı MİT görevlisi Özel Yılmaz hakkında başbakanlık tarafından yargılama izni verildi.


MİT görevlisi Özel Yılmaz Ergenekon davasıyla birleştirilen İrticayla Mücadele Eylem planı davasında tutuksuz olarak yargılanırken MİT görevlilerinin yargılanmasına ilişkin yasal düzenleneme yapılmıştı. Yeni yasada MİT görevlilerinin yargılanması için Başbakan’dan izin şartı aranmıştı. Yasanın çıkmasının ardından Ergenekon davasının tutuksuz sanığı MİT görevlisi Özel Yılmaz'ın dosyası ayrılarak yargılama için Başbakanlıktan izin istenilmişti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasının bugünkü oturumunda Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, Özel Yılmaz için Başbakanlık tarafından 6 Mayıs 2013 tarihinde verilen yargılama izninin 15 Mayıs 2013 tarihinde mahkemeye ulaştığını açıkladı.

Suç tarihinde MİT İstanbul Bölge Başkan Yardımcısı olan Yılmaz, MİT İzmir Daire Başkanı olarak atanmıştı. Yılmaz, daha sonra emekli olmuştu. Özel Yılmaz'ın firari sanıklardan Bedrettin Dalan'a, hakkındaki soruşturma ile ilgili haber vererek yurt dışına kaçmasını sağladığı iddia edilmişti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu