Yayın yasağıyla RTÜK’ün bir ilgisi yok

Yayın yasağıyla RTÜK’ün bir ilgisi yok


RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki patlamalarla ilgili olarak getirilen yayın yasağı ile ilgili RTÜK’ün bir ilgisi olmadığını belirtti. Söz konusu yasağı, Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine Reyhanlı Sulh Ceza Mahkemesi getirdiğini ifade eden Dursun, “Yayın yasağı getirilmesi tamamen mahkemenin verdiği bir karar. Biz de o kararı yayıncılara duyurduk” dedi.


Dursun, Edirne’de düzenlenen 5’inci Gelecekte İletişim Çalıştayı’na katıldı. Çalıştay sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Radyo Televizyon Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, yayın yasağı getirilme konusunda yetkili olan mercilerin Başbakan ve mahkemeler olduğunu belirtti. Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki olaylarla ilgili yayın yasağının Reyhanlı Sulh Ceza Mahkemesi tarafından verildiğini kaydeden Dursun, şu açıklamalarda bulundu:

“RTÜK’ÜN YAYIN YASAĞI GETİRME DİYE BİR YETKİSİ YOK”

“Yayın yasağını RTÜK getirmiş değil. RTÜK’ün yayın yasağı getirme diye bir yetkisi söz konusu değil. Türkiye’de yayın yasağı getirme konusunda iki merciin yetkisi var. Biri mahkemeler. Mahkemeler herhangi bir konuda yayın yasağı getirebilir. Bu süreli olabilir, süresiz olabilir. Söz konusu Reyhanlı olayları ile ilgili olarak Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine Reyhanlı’daki Sulh Ceza Mahkemesi yayın yasağı getirmiştir. Bir hafta için, yani süreli bir yayın yasağı getirmiştir. Bize düşen görev, ilgili mahkemenin kararını yayıncılara duyurmak. Biz yayıncıların mağdur olmaması için söz konusu mahkeme kararını web sitemize koyarak yayıncılara duyurmuş olduk. Bu kamuoyunda RTÜK yayın yasağı getirdi diye algılandı. Böyle bir şey söz konusu değil. Çünkü yayın yasağı getirisi tamamen mahkemenin verdiği bir karar. O kararı biz yayıncılara duyurduk.

İkinci, Başbakana belirli konularda yayın yasağı getirme yetkisi verilmiştir. Olağanüstü durumlarda kriz durumlarında. Başbakan da böyle bir yayın yasağı getirebilir. Başbakan veya başbakanın yetkili kılacağı bir bakan. Dolayısıyla burada mahkemenin yasaklaması söz konusu. 1 hafta dolduğu için yayın yasağının kaldırıldığını duyurduk. Bizim konuyla ilgimiz yok.”

Dursun, yayın yasağına uymayan yayın kuruluşları hakkında ‘Hukukun üstünlüğü ilkesi’ kararına uymama cezası verileceğini ifade ederek, “Mahkeme kararına rağmen yayın kuruluşları dikkat etmeden yapmışlarsa, bizim arkadaşlar da tespit etmişlerse hukukun üstünlüğü ilkesini ihlal ettiklerinden ötürü ceza uygulanır” diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu