Ukrayna'ya Bulgar Savaşçılar

Ukrayna'ya Bulgar Savaşçılar


Bulgaristan'da milliyetçi gruplar Ukrayna'ya gönüllü gönderiyor. Gerekçeleri 'Bulgar asıllı Ukrayna vatandaşlarını savunmak ve gerekirse savaşmak.'

Bulgaristan'da sivil toplum kuruluşu konumundaki 'Ortodoks Şafağı' birliği ve Bulgaristan Milliyetçi Partisi (BNP), Ukrayna'da ve Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde yaşayan Bulgarları 'şiddet ve baskılardan korumak amacıyla' gönüllüler gönderdiklerini duyurdu. 

BNP partisi lideri Simeon Kostadinov, Ukrayna'da merkezi bir yönetimin etkili olamadığını ve her şeyin 'lumpen' grupların kontrolünde bulunduğunu savundu. Ukrayna'daki mevcut hükümeti cunta olarak niteledi.

Viktor Yanukoviç'i desteklediklerini belirten 'Ortodoks Şafağı' Başkanı Pavel Çernev ise Ukrayna'ya günüllü göndermek için harcamaların 'Ortodoks Şafağı' üyeleri tarafından ve Roma merkezli bir siyasi araştırmalar merkezince karşılandığını söyledi ancak sözkonusu merkezin ismini vermedi. 

"Yaklaşık 20 Bulgar, Dobrovolets'e katıldı"

'Ortodoks Şafağı' ve BNP'nin yanı sıra kamuoyunda isimlerinin duyulmasını istemeyen çok sayıda aşırı milliyetçi grup Ukrayna'ya gönüllü gönderme konusunda faaliyet yürütüyor. Bu grupların bazıları Avrupa ülkelerinde yaşayan gönüllü Bulgarları Ukrayna'ya yönlendiriyor. 

İstihbarat kaynakları, şimdiye kadar yaklaşık 20 Bulgar gönüllünün Ukrayna'ya giderek, Rusya'nın kontrolündeki 'Dobrovolets' adındaki paramiliter gruplara katıldığını belirtti. 

Bulgaristan'daki milliyetçi gruplar, sosyal medya üzerinden Sırbistan, Makedonya, Yunanistan ve Rusya gibi ülkelerdeki Ortodokslara 'İslam'ın Balkanlar'daki nüfuzunun arttığını ve bunu ortak çabayla durdurmaları gerektiği' yönünde çağrı yapmaya devam ediyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Ömer Çelik'ten 'referandum' açıklaması
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
Duterte'nin sarayına silahlı saldırı

Hava Durumu

26°
Detaylı Hava Raporu